Mayská cesta

Cestovatelské výpravy a expedice - Mexiko a Guatemala

MAYSKÁ CESTA

aneb výprava po stopách zaniklé civilizace

Aktuální vypsaný termín: 19.1. - 5.2. 2020                                                        18 dnů        Tato turistická výprava právě probíhá ...

Mezi mayskými pyramidami v TikaluCo se vám vybaví při slově Mayové? Někomu možná tajuplné pyramidy ukryté kdesi v džungli, jinému zase krvavé rituály zasvěcené indiánským božstvům … Mayský svět byl ale mnohem složitější. Jejich civilizace proslula nejen úžasnou architekturou, ale také pokročilou matematikou s geniálním kalendářem, důmyslným systémem zemědělství, astronomií, lékařskými a léčitelskými schopnostmi, obchodními trasami, které propojovaly desítky měst … To vše, ale i mnohem více budete moci poznat na tomto speciálním zájezdu. Procestujeme během něj dvě hlavní země, ve kterých mayská civilizace existovala. Naše putování začneme na poloostrově Yucatán v Mexiku, přes nížinný Chiapas a Lacandonskou džungli se dostaneme do sousední Guatemaly.  Kromě historie a památek mayské kultury se seznámíme i s běžným životem dnešních Středoameričanů, zajímavou španělskou koloniální architekturou a nevynecháme ani krásné karibské pláže. Zcela určitě nahlédneme pod pokličku vyhlášené středoamerické kuchyně. Parádním zpestřením programu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru. Výprava není náročná fyzicky jako spíše množstvím delších přesunů a teplým klimatem. 

Důležitá poznámka: Tato výprava je zakázková, objednala si ji u mě menší skupinka turistů, kteří ji chtějí podniknout za každou cenu, bez ohledu na to, kolik to bude stát (tzn. i v případě, že budou třeba jen 3 účastníci). Konečná cena je proto v tuto chvíli variabilní a bude skutečně záviset na počtu přihlášených účastníků. Protože zatím je zájemců málo, rádi by skupinu doplnili i dalšími turisty z vašich řad a snížili tak výslednou cenu. Přidejte se na tuto jedinečnou akci a vydejte se s námi po stopách mayské civilizace! Více se dozvíte dole na této stránce v sekci „Cena”. 

Jadeitová maska jednoho z mayských božstevPředběžný program: 

1. - 3. den: Letecký přesun do CANCÚNU na poloostrově Yucatán, Přejezd z letiště na pobřeží Karibiku s neskutečně bílými písečnými plážemi. Ubytujeme se v typických cabañas mezi kokosovými palmami a kvůli aklimatizaci si zde na začátek budeme užívat parádní koupání. Návštěva mayského opevněného pobřežního města TULÚM. Kdo bude chtít, bude si moci ještě vyzkoušet fakultativní šnorchlování, nebo potápění na druhém nejdelším korálovém útesu světa.

4. – 6. den: Zajedeme se podívat na mayské ruiny COBÁ, které leží v blízkosti několika lagun a uvidíme velké množství kamenných stél i nejvyšší mayskou pyramidu Nochoc Mul na území Mexika s výškou 42 metrů. Navštívíme maysko-toltécké památky v CHICHÉN ITZÁ (památka UNESCO) se slavnou Kukulkanovou pyramidou a mayskou observatoří. Se zájemci vyzkoušíme koupel v posvátné jeskynní „cenotě“ a navštívíme i mayskou svatyni v jeskyni BALANCANCHÉ.

7. – 8. den: Prohlídka univerzitního, bílého města MÉRIDA a jeho zajímavostí. Navštívíme také obchody, kde prodávají ty nejkvalitnější mexické hamaky. Vyjedeme si na výlet za poznáním originální mayské architektury a kultury do ruin UXMALU (památka UNESCO) a dalších mayských měst (LABNÁ, SAYIL, KABAH, ...) na trase RUTA PUUC.

Chrámy a pyramidy v mexickém Palenque9. – 11. den: Přesuneme se do nížinného, pralesního Chiapasu, kde navštívíme perlu mayské architektury v této oblasti – ruiny pyramid a Chrám nápisů v PALENQUE. Podnikneme také výlet do džungle k vodopádu MISOL HÁ a travertinovým kaskádám AQUA AZÚL s možností krásného koupání poblíž vodopádů.

12. – 13. den: Návštěva LACANDONSKÉHO PRALESA, kde doposud žijí nejpůvodnější mexičtí indiáni Lacandonci a ruin mayského města BONAMPAK s unikátními malovanými chrámy uprostřed džungle. Výlet pralesem k vodopádům LAS GOLONDRINAS s krásným koupáním, a také k dalším zapomenutým pyramidám a chrámům ukrytým v džungli.

14. – 16. den: Přejezd po pralesní řece Usumacinta z Mexika do GUATEMALY, kde navštívíme rovinatou oblast EL PETÉN s městečkem FLORES na ostrově uprostřed jezera PETÉN ITZÁ. Zájemci budou moci navštívit vápencovou jeskyni ACTUN CAN a také podniknout výlet lodí po jezeře. Prohlédneme si a navštívíme jedno z nejstarších a nejkrásnějších mayských měst TIKAL se skvostnými pyramidami a chrámy. Kromě vlastních památek zde budeme moci volně v džungli pozorovat nosály, pralesní ptactvo, opice chápany a vřešťany, ...

17. – 18. den: Přejezd do hlavního města GUATEMALA CITY, odbavení a odlet zpět do Evropy.

Začátek programu: Cancún           Ukončení programu: Guatemala City

Vodopády Agua AzúlUbytování a stravování:

Ubytování: Většinou budeme nocovat v hotýlcích či penzionech ve 2-3 lůžkových pokojích, někdy se sociálním zařízením přímo na pokoji, jindy se společným. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se vám někdy může stát, že budete spát na velké posteli ještě s někým jiným z naší skupiny. Cca 5 nocí také budeme přebývat v tzv. „cabañas“, což jsou romantické zastřešené chýše na břehu Karibiku, nebo v pralese, se střechou spletenou z palmového listí. Cabañas jsou vybaveny většinou jen jednoduchou postelí s moskytiérou. Sami brzy zjistíte, že i takovéto spaní má svoje kouzlo. 2x také budeme nocovat v dálkovém luxusním autobusu při dlouhém přesunu mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější. 

Stravování: Do Střední Ameriky není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme buď z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Kuchyně všech navštívených zemí je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, např. pollos, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje ve Střední Americe okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V ceně výpravy je též 2x večeře v nefalšované středoamerické hospůdce.

Mayská architektura v Kabahu na poloostrově YucatánDoprava během výpravy: Při delších přesunech mezi jednotlivými oblastmi budeme využívat buď velmi pohodlná a rychlá collectiva (= malé dodávky), nebo luxusní klimatizované autobusy 1. třídy, většinou s WC na palubě. Při kratších přejezdech pak budeme cestovat i místní dopravou, která nám skutečně přiblíží život běžných obyvatel Střední Ameriky. Při nich může mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět tlupa ukřičených indiánských dětí. V některých oblastech budeme využívat camionety, občas se svezeme tuk-tukem, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Počet účastníků: maximálně 12 osob

Cena: Jak již bylo napsáno výše, cena bude záviset na počtu účastníků. Čím více pojede lidí, tím bude cena příznivější. Pro vaši lepší představu je cena rozpočítána pro jednotlivé počty osob. 

  • při 2 účastnících:                                           59.750,- Kč/osobu
  • při 3 účastnících:                                           52.300,- Kč/osobu
  • při 4 účastnících:                                           47.800,- Kč/osobu
  • při 5 účastnících:                                           43.150,- Kč/osobu
  • při 6 účastnících:                                           38.000,- Kč/osobu
  • při 7 účastnících:                                           33.650,- Kč/osobu
  • při 8 a více účastnících:                                 27.850,- Kč/osobu                                              

+ od 24.000 Kč výše za zpáteční letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

V posvátné mayské jeskyni BalancanchéCena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu během výpravy (kromě fakultativního výletu lodí spojeného se šnorchlováním), kompletní ubytování v hotýlcích, cabañas a penzionech, služby průvodce, 2x večeři v nefalšované středoamerické hospůdce, orientační mapku trasy výpravy a informační materiály.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň nebo jiné velké středoevropské letiště), poplatek za registraci ESTA (cca 14 USD, platí se pouze v případě, pokud poletíme s přestupem v USA), vstupy do historických památek, přírodních rezervací a národních parků, fakultativní šnorchlování nebo potápění, fakultativní výlet lodí po jezeře Petén Itzá. Odhadovaná cena za vstupy + fakultativní výlety by neměla přesáhnout 120 EUR/osobu. 

Upozornění: Pokud poletíme s tranzitem přes USA, musí mít účastníci vyřízenou registraci ESTA a dále biometrický pas, nebo pas s platným americkým vízem. Od 21.1. 2016 platí změněné podmínky pro cestování přes USA v rámci bezvízového styku. V praxi to znamená, že pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3. 2011 do Iráku, Sýrie, Íránu nebo Súdánu, nemůže k cestě přes USA využít tuto registraci ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat osobně o vízum. 

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

Podívejte se na fotogalerii z cest po Mexiku 

Prohlédněte si také fotogalerii z Guatemaly

 

TOPlist

© Milan Jána 2008 - 2020, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 13.02.2020 21:25:20