Guatemala - poznání a turistika v horách

Cestovatelské výpravy a expedice - Guatemala

GUATEMALA

poznávací okruh + turistické výlety po nejhornatější zemi Střední Ameriky

Aktuální vypsaný termín: 9.2. - 4.3. 2023                                                                      24 dnů

Mayské dívkyKolik z vás už navštívilo tajuplnou Guatemalu? A na kolik z vás tato nádherná země teprve čeká? Monumentální tří- až čtyřtisícové sopky, horská jezera i termální prameny, pod horami pak vyzdobené křesťanské kostely i tajemná mayská bratrstva zvaná cofradías. Pokud vyrazíte do této středoamerické země spolu se mnou, projdete se horskými borovicovými lesy, prozkoumáte vápencové jeskyně, uvidíte tropický nížinný deštný prales s nejkrásnějšími mayskými pyramidami, papoušky, leguány a opicemi. Ve městech na vás dýchne koloniální atmosféra, svezete se lodí i barevnými autobusy na ještě barevnější indiánské trhy, pokocháte se výhledy z nejvyšší hory Střední Ameriky, zažijete parádní koupání v pralesních kaskádách, Karibiku i Pacifiku a samozřejmě ochutnáte zdejší vynikající kávu a místní kuchyni. 

První dvě třetiny výpravy jsou zcela shodné s programem Guatemala - poznávací okruh. V poslední třetině přejedeme do srdce guatemalské Vysočiny, na které budeme podnikat již trochu náročnější turistické výšlapy po sopkách a horách Guatemaly. Téměř všechny výlety během tohoto prodloužení podnikneme jako půl- až celodenní, s přenocováním vždy pod střechou. Pouze závěrečný výstup na nejvyšší horu Guatemaly zažijeme jako 2-denní trek se zajištěným ubytování ve stanech na horském tábořišti. Stany ani karimatky však není potřeba brát z domova (a tahat se s nimi během zbytku akce), budou zapůjčeny až na místě. Na závěr horské části se zajedeme vykoupat na krásné pláže Tichého oceánu. 

Předběžný program:

Mezi pyramidami v Tikalu uprostřed nížinné džungleLetecký transfer z Prahy, Vídně nebo jiného velkého středoevropského letiště (podle aktuální nejvýhodnější nabídky letenek) do hlavního města GUATEMALA CITY.

Po příletu přejedeme do půvabného koloniálního města ANTIQUA (památka UNESCO) lemovaného fantastickou kulisou sopečných kuželů. Zde si prohlédneme historické jádro města s množstvím koloniálních kostelů, Kapitánský palác, manufakturu na zpracování jadeitu, ... Podnikneme půldenní fakultativní výlet spojený s výstupem na činnou sopku PACAYA (2.552 m), z jejíhož jícnu stále unikají sirné výpary a která chrlila lávu naposledy v červnu 2015. Ze svahů této sopky se otevírají fantastické výhledy na třítisícové vulkány Água, dýmající Fuego a Acatenango. Se zájemci také zajdeme na prohlídku kávové plantáže a Muzea kávy, kde se o tomto nápoji dozvíte úplně vše.

Přejedeme do oblasti ALTA VERAPAZ, která je vyhlášená pěstováním kávy a kardamomu a ubytujeme se v mayské vesničce Lanquín. Zde navštívíme jeden z přírodních divů Guatemaly – pohádkové laguny SEMUC CHAMPEY, ve kterých se budete moci vykoupat. Rozpuštěný vápenec zde vytvořil nádherná kaskádovitá jezírka s vodopády, napájená smaragdovou vodou řeky Río Cahabón. Pro vážné zájemce je také možné domluvit na této řece fakultativní půldenní nebo celodenní rafting. Dále zavítáme do obří jeskyně CANDELARIA, a nadšenci budou moci prozkoumat i menší, ale také pěkné jeskyně Can Ba nebo Grutas de Lanquín.Barevné guatemalské autobusy

Přesuneme se na sever země, kde navštívíme rovinatou oblast EL PETÉN s městečkem FLORES na ostrově uprostřed jezera PETÉN ITZÁ. Kdo bude chtít, bude moci prozkoumat vápencovou jeskyni ACTUN CAN a také podniknout fakultativní výlet lodí po jezeře. Dále prozkoumáme jedno z nejstarších a nejkrásnějších mayských měst TIKAL (památka UNESCO) se skvostnými pyramidami a chrámy uprostřed národního parku v nížinné džungli. Kromě vlastních památek zde budete moci volně v pralese pozorovat nosály, papoušky, duhové krocany paví a další ptactvo, opice chápany a vřešťany, ...

Dále navštívíme největší guatemalské jezero LAGO IZABAL, na jehož březích si prohlédneme krásně zachovalou, španělskou koloniální pevnost CASTILLO SAN FELIPE DE LARA (památka UNESCO), jednu z nejhezčích v celé Střední Americe. Možnost koupání v jezeře nebo půjčení kajaků. Nasedneme na loď a zažijeme několikahodinovou plavbu po tomto jezeře a dále po proudu řeky Río Dulce až do městečka LÍVINGSTON na březích Karibiku. Zde žije unikátní etnikum Garifunů – potomků bývalých afrických otroků a karibských indiánů, kteří si dodnes dochovali svébytnou kulturu, jazyk, kuchyni i styl oblékání. Se zájemci zde podnikneme výlet k vodopádům a jezírkům SIETE ALTARES a nevynecháme ani koupání na krásných karibských plážích

Z přístavního města Puerto Barrios nás bude čekat delší přesun na guatemalskou Vysočinu. Zde navštívíme ohromné vulkanické jezero ATITLÁN a jeho okolí, které si v 60. letech zvolili jako jedno ze svých sídel příznivci hnutí „hippies“. Na Guatemalské vrchovině zavítáme do rázovité horské vesnice CHICHICASTENANGO, která je proslulá pestrobarevnými indiánskými trhy. S trochou štěstí zde uvidíme i některé tradiční mayské obřady. Se zájemci také podnikneme výlet horským mlžným lesem a pokusíme se vyšplhat až na vrcholek vyhaslé sopky SAN PEDRO (3.020 m). Kdo se na tento výstup nebude cítit, může den strávit výletem lodí po jezeře k dalším indiánským osadám, popř. koupáním. 

Východ slunce z nejvyšší hory - TajumulcaPřejezd do QUETZALTENANGA – centra guatemalské Vysočiny. Toto město se na pár dnů stane naší základnou, odkud budeme vyrážet na turistické výlety do hor. Zavítáme k magické horské laguně CHICABAL (2.712 m), ukryté na dně sopečného kráteru, který je porostlý mlžným, horským pralesem. Laguna je posvátným místem zdejších indiánů a je možné, že zde zažijeme nějaký mayský obřad. Vyrazíme také na celodenní výlet spojený s výstupem na vrcholek sopky SANTA MARÍA (3.772 m). Také tento vrchol slouží jako obětiště zdejších Mayů a otevřou se nám z něj nezapomenutelné výhledy nejen na okolní hory, ale hlavně na sousední, menší a stále dýmající vulkán Santiaguito (2.550 m). Navštívíme i další barevné indiánské trhy ve vesnici Sololá a znavená těla smočíme v parádních termálních pramenech FUENTES  GEORGINAS, ukrytých uprostřed hor. Bonbónkem celé expedice pak bude 2-denní výlet, při kterém se vyšplháme na vrcholek sopky TAJUMULCO (4.220 m) - nejvyšší horu Guatemaly i celé Střední Ameriky. Na vlastní vrchol vystoupáme až druhý den brzy ráno a zažijeme na něm nezapomenutelný východ slunce. Na závěr této horské části výpravy sjedeme k PACIFIKU, kde si na krásných plážích s černým sopečným pískem užijeme celodenní závěrečné lenošení a koupání v moři. Návrat do Guatemala City a odlet domů. S ohledem na časový posun počítejte s příletem až další den, tedy 24. den výpravy. 

Poznámka: Pokud byste prodloužení v horách chtěli absolvovat zcela samostatně (tj. bez předchozího poznávacího okruhu), předem mě prosím kontaktujte a domluvíme podrobnosti. Pro případné vážné zájemce se také nabízí možnost kombinovat tuto expedici s výpravou do sousedního Mexika - v tom případě můžete využít speciální, kombinovanou cenu (viz níže).Bělostné pláže u Karibiku

Začátek programu: Guatemala City (příp. pobřeží Karibiku, pokud výpravu kombinujete s navazující akcí do středního a jižního Mexika)   

Ukončení programu: Guatemala City

Ubytování a stravování během expedice:

Ubytování: Většinou budeme nocovat v hotýlcích či penzionech ve 2-3 lůžkových pokojích, někdy se sociálním zařízením přímo na pokoji, jindy se společným. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám někdy může stát, že budeme spát na velké posteli ještě s někým jiným z naší skupiny. 1x také budeme nocovat v autobusu při dlouhém přesunu mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější. Během 2-denního výstupu na nejvyšší horu strávíme jednu noc na horském tábořišti ve stanu. Stany ani karimatky není nutno brát vlastní, zapůjčíme si je na místě.  

Stravování: Do Guatemaly není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme buď z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Guatemalská kuchyně je celkem rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, např. pollos, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje ve Střední Americe okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V ceně výpravy je též 3x večeře v nefalšované guatemalské hospůdce.

Mayský šaman, člen bratrstva cofradías, během obřaduDoprava po Guatemale: Při delších přesunech mezi jednotlivými oblastmi budeme využívat buď velmi pohodlná a rychlá colectiva (= malé dodávky), nebo luxusní klimatizované autobusy 1. třídy, většinou s WC na palubě. Při kratších přejezdech pak budeme cestovat i místní dopravou, která nám skutečně přiblíží život běžných obyvatel Střední Ameriky. Při nich může mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět tlupa ukřičených indiánských dětí. V některých oblastech budeme využívat camionety, občas se svezeme tuk-tukem, lodí, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Počet účastníků: minimálně 7 osob, maximálně 14 osob

Cena: 33.950 Kč za výpravu + od 20.000 Kč výše za zpáteční letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Zvýhodněná kombinovaná cena: 59.980 Kč za výpravu (pouze pokud kombinujete tuto akci s výpravou do Mexika, která termínově předchází) + cena letenky.

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu během expedice, plavbu lodí po jezeře Lago Izabal a řece Río Dulce, kompletní ubytování v hotýlcích a penzionech, zapůjčení vybavení na kempování pod nejvyšší horou, 3x večeři v nefalšované guatemalské hospodě, guatemalskou odletovou taxu, služby průvodce, orientační mapku trasy výpravy a informační materiály.

Nádherně zdobené guatemalské kostelyCena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), poplatek za registraci ESTA (cca 14 USD, platí se jen tehdy, pokud poletíme s přestupem v USA), vstupy do památek, přírodních rezervací a národních parků, fakultativní rafting na řece Río Cahabón (od 40 do 90 USD - podle varianty), dopravu a vstupy v rámci fakultativních výletů (cca 90 USD), místního průvodce pro výstup na sopky Pacaya a San Pedro, nadstandardní ubytování (např. pokud nocujeme v penzionu střední kategorie, ale chcete spát v luxusnějším hotelu).

Upozornění: Pokud poletíme s tranzitem přes USA, musí mít účastníci vyřízenou registraci ESTA a dále biometrický pas, nebo pas s platným americkým vízem. Od 21.1. 2016 platí změněné podmínky pro cestování přes USA v rámci bezvízového styku. V praxi to znamená, že pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3. 2011 do Iráku, Sýrie, Íránu nebo Súdánu, nemůže k cestě přes USA využít tuto registraci ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat osobně o vízum.

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 7 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této expedice. Kdykoliv dle zájmu od listopadu do konce března. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

 více fotografií z Guatemaly najdete zde

 článek o tom, jak se cestuje v Guatemale, si můžete přečíst tady

chcete-li si domluvit přednášku o Guatemale, klikněte sem

© Milan Jána 2008 - 2023, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 31.08.2023 21:56:14