Norsko - Hardangervidda

 Cestovatelské výpravy a expedice - Norsko

LYŽOVÁNÍ a ZIMNÍ TURISTIKA V NORSKU

aneb bílou stopou po nekonečných pláních Hardangerviddy

Aktuální vypsaný termín: 2.3. - 11.3. 2017                                                                                                           10 dnů

Tento termín již proběhl. Chystá se nový na sezónu 2018. Sledujte aktualizace!

Motto: Běžkujete rádi? Pojeďte tedy na běžky a za sněhem do Norska! 

Všem milovníkům dlouhých prkýnek a bílé stopy, ale i nadšencům sjezdování, snowboardu nebo sněžnic nabízím opravdovou zimní lahůdku. Na pomezí národních parků Hardangervidda a Hallingskarvet leží největší náhorní plošina Norska i celé Evropy. Během zimy jsou její nekonečné planiny skutečným rájem pro všechny sjezdaře, běžkaře i milovníky zimní turistiky. Lyžování nebo pohyb v této krajině (ať už na sněžnicích nebo běžkách) Vám otevře zcela novou dimenzi, kterou v našich krajích nemáte šanci poznat. S trochou Na běžkách pod národním parkem Hallingskarvetštěstí možná potkáme během túr i stáda polodivokých sobů. Březnový termín nám poskytuje záruku již příjemně dlouhých dnů, menších mrazů a přitom stále kvalitní sněhové pokrývky.

V okolí Geilo se nachází i několik lyžařských vleků a sjezdovek, takže akce je vhodná i pro ty z vás, kteří si chcete vzít sjezdovky nebo snowboard. Program lze též podniknout nebo kombinovat napůl s výlety na sněžnicích.  

Předběžný program pro běžkaře či tůry na sněžnicích:
Přelet z Prahy do Osla, přesun do horského městečka GEILO, ubytování v nově zrekonstruované horské chatě a aklimatizace. Pro začátek vyzkoušíme parádně udržovanou bílou stopu na několika okruzích kolem jezera USTEDALSFJORDEN.Parádně udržované běžecké tratě na nekonečných pláních Hardangerviddy

Dále podnikneme běžkotúru pod východní částí masivu Hallingskarvet a kolem jezera BUDALSVATNET sjedeme zpět do Geilo. V případě dobrého počasí si vyrazíme až na vyhlídkový vrchol ODDNAKK (1.192 m). Další túru na prkýnkách podnikneme z USTAOSETU přes horskou chatu PRESTHOLTSETER až k naší základně v Geilo. Další den nás bude čekat legendární běžkařská trasa SKARVERENNET pod gigantickým masivem hory a národního parku HALLINGSKARVET (1.933 m), na kterou každý rok vyrážejí stovky norských vytrvalostních běžkařů. 

Přes jezero USTEVATN vystoupáme k horské chatě TUVA, přejedeme nekonečnými planinami a březovými lesíky Grønebakkenu, při dobrém počasí vystoupáme i na vyhlídkový vrchol USTETIND (1.376 m).

Zájemci také budou moci vyzkoušet fakultativní celodenní dogsledding (= výlet na saních tažených psím spřežením). Na vlastní kůži si při něm zkusíte, jaké to je, ovládat takové psí spřežení. (Tento výlet není v ceně, bude se platit až na místě). 

Přes horskou vesničku Kikut si vyjedeme až na vyhlídkový horský hřeben SKURDALSÅSENPoslední běžkovýlet podnikneme buď v okolí letoviska DAGALI nebo zamíříme na vyhlídkový vrchol SANGENUTEN (1.189 m). Sbalení saků-paků, poslední nákupy v městečku Geilo, přesun tranzitem zpět na letiště do Oslo a přelet z Norska zpět do ČR.

Ubytování a stravování na výpravě:

Ubytování: Ubytováni budeme po celou dobu v nově zrekonstruované dřevěné horské chatě, v pokojích pro 4 osoby. V chatě je k dispozici standardně vybavená kuchyně, dále společenská místnost s televizí a DVD přehrávačem, WC a sprchy, lyžárna se sušáky na boty a Západ slunce v zimní Hardangervidděmazacím pultem na běžky. Odtud budeme každý den vyrážet nalehko na půl- až celodenní běžecké nebo sněžnicové túry.

Stravování: Z vlastních nebo dokoupených zásob, bez problémů lze nakupovat v místních obchodech, příp. i využít místní restaurace. V chatě funguje plně vybavená kuchyně (dřez, sporák s troubou, varná deska, myčka, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, kávovar, lednice, mrazák), posezení je možné ve společenské místnosti. Do nejbližších obchodů, kde můžete nakupovat potraviny je to cca 15 min. chůze.

Běžecké stopy a trasy: V okolí Geilo se nachází více než 550 km běžeckých tras. Věřte nebo ne, i když budete denně jezdit do úmoru, zdaleka je nestačíte projet všechny. Většina stop je skvěle udržovaná, vystačíme si tedy s klasickými běžkami. Zájemcům o jízdu mimo stopu doporučuji backcountryové běžky. Denní etapy jsou od 10 do 35 km a podle libosti si je zájemci budou moci zkracovat nebo prodlužovat. Mnohé začínají přímo na horních stanicích sjezdovek nad Geilo. Další přepestré možnosti se otevírají v nitru náhorní planiny. Trasy pro milovníky sněžnic jdou vesměs podél běžkařských tras, jen nejsou tak dlouhé. 

Počet účastníků: minimálně 5 osob, maximálně 11 osobS trochou štěstí lze při běžkování potkat i stádo polodivokých sobů

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), transfer z letiště v Oslu do Geila a zpět, veškerou další společnou dopravu v okolí Geilo místními busy nebo vlaky, 8x nocleh na horské chatě, 1x horkou lázeň pod širým nebem v dřevěné kádi Hot Tub, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívené oblasti. 

Cena: 14.290 Kč + cca od 4.500výše za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště, specielní taxu za leteckou přepravu lyží či sněžnic (cca 800 Kč/1 let), cenu za celodenní fakultativní výlet na saních tažených psím spřežením (cca 6.000 Kč). 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 6 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od půlky února až do půlky dubna. Napište si o více informací.

info © Milan Jána

 Přihlásit se na výpravu

více fotografií ze zimního Norska najdete zde 

 
TOPlist

© Milan Jána 2008 - 2017, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 12.09.2017 11:26:41