KRÉTA

Fotogalerie KRÉTA

Kréta - „Kolébka evropské kultury” - je největším ze všech řeckých ostrovů. Se svoji rozlohou 8.335 km2 je současně pátým největším ostrovem ve Středomoří (po Sicílii, Sardínii, Kypru a Korsice). Kréta leží na jihovýchodě Evropy a je vlastně vrcholkem pohoří, které se zvedá z moře a tvoří val mezi Krétským mořem, jehož vody omývají severní břehy a Lybijským mořem na jihu. Vládne zde typické středomořské podnebí s horkými a suchými léty a mírnými zimami. Ostrov je přibližně 250 km dlouhý, v nejširším místě (u města Iraklio) pak 56 km široký, naopak u města Ierapetra se zužuje na pouhých 12 km. Žije zde více než 600 000 obyvatel.

Na Krétě se zvedají tři výrazná horská pásma: na západě Lefká Ori s maximální výškou 2.453 m, uprostřed pohoří Ida s nejvyšší horou  ostrova Psilorítis (2.456 m) a na východě pak pohoří Díkti (2.148 m). Kromě toho tu najdeme ještě mnoho dalších menších horských masivů a skupin. Krétské hory jsou tvořeny téměř výhradně vápenci a dosud zde bylo objeveno více než 3.000 jeskyní. Geologickou zvláštnost ostrova představují krasové planiny - tzv. polje nacházející se především v nitru vlastních hor.

Ostrov jsem navštívil celkem pětkrát, v roce 2003, 2004, 2005, 2006 a 2009. 

Mapa Kréty 
 

 V současné chvíli zde fungují tyto 2 fotogalerie:

Není-li uvedeno jinak, používám na svých stránkách výhradně svoje vlastní fotografie. Na jakékoliv využití fotografií z této galerie se vztahují všechna autorská práva.

Všechny fotky jsou opatřeny popisky a jsou interaktivní, jakmile na ně kliknete, zvětší se vám. 


Fotogalerie - pohoří LEFKÁ ORI

Mapa západní části KrétyFotografie, které si zde můžete prohlédnout, pocházejí ze západní části ostrova - z pohoří Lefká Ori. Jméno Lefká Ori znamená v překladu "Bílé hory" a jde o nejrozsáhlejší a nejdivočejší horský celek na Krétě. Je zde více než 40 vrcholů jejichž nadmořská výška přesahuje 2.000 metrů. Jižní strana hor spadá velmi příkře směrem k Lybijskému moři a právě zde příroda vytvořila celou řadu jedinečných, hlubokých a skalnatých soutěsek.

Zobrazit vlastní fotky

 

Oblast můžete navštívit během mého jarního zájezdu do hor Kréty

 

 

 

 

 

 

 


Fotogalerie - provincie LASSÍTHI a pohoří DÍKTI

Oblast Lassíthi leží v nejvýchodnější části Kréty. Je to turisticky nejméně navštěvovaná část ostrova. Kromě celé řady krásných pláží a historických památek se zde nachází také nejjižnější město Evropy - Ierapetra. V západní části provincie pak vyrůstá více než 2.000 m vysoké vápencové pohoří Díkti. V jeho nitru se skrývají takové skvosty jako ohromná náhorní planina Lassíthi, nebo třeba slavná Díktejská jeskyně, ve které se podle legendy narodil samotný nejvyšší bůh Zeus.  

Zobrazit vlastní fotky

Mapa provincie Lassíthi

 

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 16.07.2024 10:59:30