Pár slov o mně

Biografie aneb několik slov o autorovi těchto stránek

Milan Jána      cestovatel, průvodce, dobrodruh, nadšený fotograf a člověk 

Autor stránek při zimním přechodu Nízkých Tater„Zážitky a zkušenosti z cestování Vám nikdo nevezme. Každá cesta mi nejen rozšiřuje obzory, ale navíc pomáhá posouvat moje vlastní hranice.”

Podle čínského horoskopu jsem se narodil v roce tygra, ve druhé polovině 20. století v severních Čechách. Jsem tulák srdcem i duší, miluji cestování všeho druhu a zejména pak po horách, kam jezdím nejraději. Jinak ale nejsem vyhraněný, takže mě to táhne do všech světových stran. Toulavé boty nosím nejspíš už od narození, zlé jazyky o mně dokonce tvrdí, že jsem se narodil už s batohem na zádech ... Na cestách jsem doposud strávil více než 8 let života (čistého času) a navštívil jsem celkem 36 zemí světa.

Když se mi před mnoha lety poprvé dostal do ruky fotoaparát, začal jsem s ním experimentovat a postupně se stal mým věrným společníkem na cestách.  

Motto:

„Cestování je taková věda,
která dovede člověka k sobě samému." 

                                                        (Albert Camus)

 

„Cesta dlouhá tisíc mil
začíná jediným krokem."

                                                        (Lao-c´)

 

„ ... cestování je, jistě ne jediná, 
zato však téměř spolehlivá cesta k dospělosti."

                                                        (Milena Holcová)

 

„Nejkratší cesta mezi dvěma body je vždy uzavřena."
 
                                                                (Murphyho zákony)
 
 
„Mé putování odráží rozervanost romantického člověka,
který žije touhou po širém světě, když je doma,
a strádá touhou po domově,
když je ve světě."

                                                        (Reinhold Messner)

 
 
„Necestujeme proto, abychom utekli od života, 
ale proto, aby život neutekl nám."
 
                                                        (Anonym)
 
 
„Pořád se všichni snaží někam cestovat ...,
ale měli by si také umět sednout pěkně na prdel
a vydat se na cestu do svého nitra,
aby nekoukali jen po tom, jak je to jinde,
a také poznali, jaké je to v nich."
 
                         (kámoš José ve chvíli duchovního osvícení)
 
V létě se nejraději toulám po svých nebo občas na kole, podnikám treky nebo lezu po ferratách, v zimě pak na běžkách nebo sněžnicích. 
V průběhu let 1989 až 2024 jsem procestoval postupně německé, rakouské, italské a slovinské Alpy, oblast středních a jižních Karpat v Rumunsku, téměř celé Slovensko, dále Maďarsko, část Polska a Bulharska, Chorvatsko a pobřeží Jadranu, kus Řecka, ostrov Krétu, oblasti jižního a středního Norska, část Švýcarska, střední Itálii a Apeniny, středomořské ostrovy Elbu a Korsiku, Albánii, Makedonii, Černou Horu, centrální a východní Pyreneje, Zakarpatskou Ukrajinu, ostrov Mallorcu, ... Krom toho jsem se plavil na jachtě na Liparské ostrovy, podnikl několik treků kolem Mont Blancu, uskutečnil několik výprav do Turecka, na koních jsem projížděl nížinnou tajgu Východní Sibiře a prošel část Verchojanského pohoří v Jakutsku. Také jsem podnikl expedici do Maroka a hor Vysokého Atlasu, na neuvěřitelě zelené, sopečné Azorské ostrovy uprostřed Atlantiku, na sopky a hory Kanárských ostrovů, do pralesů a hor Madeiry, na ostrov Porto Santo a za indiány, přírodními i kulturními divy do Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. V jedné z posledních bašt komunismu na světě - na překrásném i zatracovaném karibském ostrově Kuba, jsem zažíval nevšední dobrodružství nejen při cestování místní dopravou. Dvě z mých posledních expedic směřovaly do nádherné Gruzie, kde jsem objevoval nejen starobylé historické památky, ale také krásy Malého i Velkého Kavkazu.

V současné době pracuji jako průvodce na volné noze, organizuji a průvodcuji svoje vlastní turistické výpravy a expedice, spolupracuji také s několika outdoorovými cestovními kancelářemi. Mojí specializací je horská a vysokohorská turistika, v menší míře také průvodcování poznávacích zájezdů. Přečtěte si refence na zájezdy od lidí, kteří se mnou již některou z nabízených cest podnikli.

Spolupodílel jsem se také na vydání několika turistických průvodců a dvou knih o národních parcích Evropy. Když mě čas od času políbí literární múza, píšu příležitostně články na web nebo pro některé naše outdoorové časopisy. 

V zimním období, když nejsem zrovna ve světě, jezdím po celé České republice a svoje zážitky a poznatky z cest přednáším v rámci cestovatelských přednášek.

 

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 02.05.2024 08:35:46
Cestovatelská anketa

Cestujete rádi a často?

zobrazit výsledky
Přidejte se a sdílejte
Kalendář událostí
Google překladač