Tour du Mont Blanc

Cestovatelské výpravy a expedice - Tour du Mont Blanc

TOUR DU MONT BLANC

okolo nejvyšší hory Alp i Evropy bez maček, lan a cepínů

Aktuální vypsaný termín: 4.8. - 13.8. 2023                                                10 dnů                            plně obsazeno 

Nejvyšší evropskou horu – Mont Blanc – snad není třeba představovat nikomu, kdo se alespoň trošičku o hory zajímá. Její majestátní zaledněný vrcholek se zdvihá k nebesům na pomezí Francie, Itálie a Švýcarska. Naším cílem však nebude jej během tohoto putování zdolat. Naopak, po dobu 8 dnů čistého času budeme putovat v těsné blízkosti Mont Blancu a ze tří světových stran Masiv nejvyšší evropské hory Mont Blancu od severuobdivovat jeho monumentální štíty, hřebeny, skalní žebra a pilíře obklopené ledovci. Naše cesta povede nejhezčími partiemi legendární trasy T.M.B. = „Tour du Mont Blanc“, která „Blanc“ obtáčí v délce přesahující více než 170 km rozkvetlými horskými loukami, zelenavými lesy i pastvinami. Občas nás zavede do civilizovaných údolí, abychom vzápětí zase stoupali k vrcholkům, vodopádům a ledovcovým jezerům. S trochou štěstí zahlédneme i sviště nebo stáda kozorožců alpských. Pohybovat se budeme ve výškách od 1.000 do téměř 3.000 m. Půjdeme sice s batohy na zádech, ale stany a případně ani jídlo nás tížit nebude. Nocujeme totiž na postelích v útulných horských chatách, které kromě noclehu nabízejí i výbornou možnost stravování.

Předběžný program:

Přejezd Německem a Švýcarskem pod masiv Mont Blancu do oblasti světoznámého horského letoviska Chamonix. Lanovkou vyjedeme na vrcholek LE BRÉVENT (2.525 m), ze kterého budeme mít severní stěnu Mont Blancu téměř na dosah ruky. Aklimatizační túra parádní vyhlídkovou cestou GRAND BALCON SUD pod hřebenem rozeklaných Aiguilles Rouges. Odtud budeme se zatajeným dechem pozorovat gigantickou ledovcovou hradbu severních svahů nejvyšší evropské hory. Navečer také navštívíme fotogenické horské jezero Lac Blanc.
Stádo kozorožců alpských

Horskou zubačkou „Tramway du Mont Blanc“ vyjedeme do sedla Col de Voza (1.653 m). Odtud naše stezka povede pod splazy ledovce Glacier de Bionnassay a kolem vodopádu Tricot do sedla COL DU TRICOT (2.120 m). Následuje sestup do vesnice Les Contamines. Při výstupu do sedla COL DU BONHOMME (2.329 m) navštívíme pěkný lesní vodopád Combe Noire a budeme pokračovat až do sedla COL DE LA CROIX DU BONHOMME (2.479 m) s fantastickými výhledy na štíty okolních hor.

Navštívíme také horské salaše, na kterých se vyrábějí a dozrávají vynikající místní sýry. Dále nás bude čekat přechod hraničního sedla Col de la Siegne (2.516 m) do sousední Itálie. Cestou do údolí VAL VENY spatříme několik ledovcových jezer a při dobrém počasí se pokusíme vyšplhat i na vyhlídkový MONTE FORTIN (2.758 m), odkud budeme mít kromě Mont Blancu jako na dlani též známé čtyřtisícovky Monte Rosa a Gran Paradiso.

Cesta po vyhlídkovém hřebenu pod Monte Fortin
Přes lyžařské letovisko Courmayeur vystoupáme na travnatý, vyhlídkový hřeben MONT DE LA SAXE, a to se již budeme kochat Mont Blancem z jeho jihovýchodní strany. Přes další hraniční sedlo COL DU GRAND FERRET (2.537 m) vstoupíme do Švýcarska, projdeme kolem malebných jezer LACS DE FÊNETRE a naše putování zakončíme jako dávní poutníci v klášterní ubytovně v nejslavnějším alpském průsmyku Col du Grand Saint Bernard (2.469 m), odkud pocházejí slavní záchranářští psi se soudkem rumu na krku.

Zájemci budou moci na závěr navštívit historický poutní klášter, muzeum, chovnou stanici bernardýnů a horské jezero v okolí. Také zde podnikneme poslední půldenní túru, při které se pokusíme vyšplhat až na vrcholek POINTE DE DRÔNE (2.950 m) s parádními panoramatickými rozhledy. V případě horšího počasí místo poslední túry sjedeme do údolí a navštívíme historické centrum a ruiny středověkého hradu v Martigny. Večer předposlední den nasedneme do našeho autobusu a vyrazíme přes noc zpět k domovu.

Ubytování a stravování:

Ubytování: Celkem 6x budeme ubytováni ve společných noclehárnách na útulných horských chatách. Na závěr treku také 1 noc přespíme v horské klášterní ubytovně. Ve všech chatách i v ubytovně fungují vždy umývárny, sprchy a WC. Také je tam vždy nějaká hospoda nebo restaurace, kde si zájemci budou moci objednat snídani nebo večeři (viz odstavec Stravování).

Na visutém mostě nad vodopádem Tricot

Stravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních nebo dokoupených zásob. Přestože se budeme pohybovat převážně v horách, cca 2x se během treku dostaneme také do civilizace, kde si budete moci dokoupit základní potraviny. Na horských chatách si budou moci zájemci objednat polopenzi, tedy snídaně nebo večeře. Tato polopenze není součástí ceny a budete si ji hradit zvlášť na místě. Snídaně vychází v průměru kolem 6 € a večeře pak od 18 do 25 €. Počítejte s tím, že na některých chatách je objednání polopenze povinné (chata Refuge Le Boern 2. den programu – 27 €, a chata Elisabetta Soldini 5. den programu – 26 €). Tento způsob stravování však vřele doporučuji, trek si tak více užijete (neponesete velké zásoby jídla v batohu). 

Místo odjezdu a návratu: Hradec Králové, Praha, Plzeň 

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob
 
Cena:  15.800 Kč
 
Cena zahrnuje: dopravu autobusem z ČR pod Mont Blanc a zpět, 6x nocleh na horské chatě, 1x nocleh v turistické ubytovně, cestu zubačku pod masiv Mont Blancu, 1x přesun francouzským vlakem, 1x přejezd italským autobusem, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: využití lanovky na vrchol Le Brévent (cca 26 EUR), polopenzi na horských chatách, individuelní dopravu nad rámec programu (např. vlaky či autobusy v údolí pod Mont Blancem), individuelní vstup do horského kláštera a muzea bernardýnů nebo dalších památek po cestě.

Poznámka: tento zájezd v sezóně 2023 organizuji a budu průvodcovat ve spolupráci s partnerskou CK MUNDO. Řídí se tedy všeobecnými podmínkami této cestovní kanceláře. Tyto podmínky si můžete stáhnout jako PDF zde. Přihlásit se na tento zájezd můžete přímo na této stránce níže. 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od poloviny června do poloviny září.

info © Milan Jána

Přihlásit se na zájezd

 chcete-li si domluvit přednášku o horské trase Tour du Mont Blanc, klikněte sem

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 20.03.2024 22:02:36