Hory Kréty

Cestovatelské výpravy a expedice - Kréta

HORY KRÉTY

horská turistika na největším řeckém ostrově

 Aktuální vypsaný termín: 29.5. - 9.6. 2024                               12 dnů                                                 zatím jsou volná místa

Na treku v pohoří Lefká OriKréta je mezi našinci známá především díky svým památkám a překrásným plážím. Ačkoliv se budeme pohybovat po ostrově, který proslul jako kolébka mínojské kultury a evropské civilizace, naším hlavním cílem bude divoké a skalnaté, téměř dvouapůltisícové pohoří Lefká Ori (tzv. Bílé hory). V lůně těchto nádherných vápencových hor se subtropickým podnebím, krasovými planinami, skalnatými velikány a věhlasnými soutěskami strávíme celkem 9 dnů čistého času. 

Zhruba 2/3 trasy budeme procházet natěžko s batohem na zádech, během této doby budeme nocovat ve vlastních stanech uprostřed Bílých hor. Čtyři dny bude náš program pohodovější, během nich nás budou čekat túry nalehko. Při treku i na jednodenních výšlapech uvidíme nejkrásnější partie evropské dálkové horské trasy E4, která protíná celou Krétu od východu k západu. Až spatříme život zdejších pastevců, možná jen stěží uvěříme, že jsme stále v zemi Evropské Unie. Kromě turistiky několikrát vyzkoušíme i kvalitu místních až kýčovitých pláží, zcela jistě ochutnáme výborná krétská vína, vyhlášené řecké olivy, retsinu i další speciality. Na závěr alespoň trošku nahlédneme do zdejší bohaté historie v bývalém hlavním městě Chania. Jarní termín nám zaručuje příjemné klima a bude to i lahůdka pro botaniky, protože v této době kvete v horách nejvíce rostlin.

Průchod skrz krétské soutěskyBěhem přesunů na Krétě budeme využívat místní dopravní prostředky. Akce je určena pro skupinu maximálně 12 účastníků.

Předběžný program:
Přelet do Chanie, aklimatizace, ubytování v penzionu. První výlet na rozchození podnikneme ještě nalehko, projdeme při něm malebnou soutěsku AGIA IRINI, na závěr se nakrátko vykoupeme a odpočineme u moře.

Místním autobusem se přesuneme do vnitrozemí. Zde nastoupíme na přechod zřejmě nejkrásnějšího a nejdivočejšího pohoří Kréty – LEFKÁ ORI. Vyrazíme z planiny Askifou přes horu KASTRO (2.218 m), projdeme monumentálními horskými dolinami až pod nejvyšší vrchol pohoří. Zde zůstaneme tábořit dvě noci a budeme mít možnost nalehko vyšplhat až na samotnou nejvyšší horu pohoří i celé provincie – PACHNÉS (2.453 m). Stále po trase E4 budeme pokračovat přes vrcholek MELINDAOU (2.133 m) až na horskou chatu KALLERGI, kde se poprvé po čtyřech dnech potkáme s civilizací. Nocleh na chatě.

Po okraji vysokohorské náhorní krasové planiny – „poljeOMALOS vyrazíme nalehko na celodenní túru na vrcholek GINGILOS (2.080 m) a s nenasytnými pěškošlapy až na sousední VOLAKIAS (2.116 m). Oba vrcholy nabízejí bezkonkurenční výhledy do kaňonů Tripitis a Samaria. Noc strávíme opět na horské chatě.

Opět již s plnou polní vyrazíme do NP SAMARIA – jediného národního parku na Krétě, který patří k nejdelším a nejhlubším soutěskám v Evropě. Touto soutěskou plnou cypřišů, platanů, oleandrů a maličkých kostelíků pak sestoupíme až k průzračnému Lybijskému moři, kde opět budeme moci smýt prach cest z našich těl. Lodí přeplujeme podél pobřeží do vesnice Loutro. Pak nás bude ještě Krásné pláže pod krétskými horamičekat průstup krásnou a divokou soutěskou ARADHÉNA. Na závěr naší výpravy podnikneme trek po pobřežních útesech v oblasti Loutra a vykoupeme se na unikátní pláži Glika Nerá. Poslední dvě noci strávíme opět v penzionu. Na závěr odpočinek a prohlídka bývalého historického hlavního města ostrova – CHANIA. Zájemci zde budou moci navštívit ulice starého města, metropolitní katedrálu, tržnici, pevnost Firkas s Námořním muzeem, Muzeum mínojských lodí, staré doky, židovskou synagogu, mešitu Kioutsouk Hasan, ... Přesun na letiště a odlet z Kréty zpět domů.

Ubytování a stravování během akce:

Ubytování: V horách budeme 5x nocovat ve vlastních stanech na tábořištích ve volné přírodě. Během treku v Bílých horách se dostaneme k jediné horské chatě, na které strávíme další 2 noci. Ve městě Chania využijeme po 4 noci pohostinnosti penzionu, který se nachází přímo v historickém centru.

Stravování: Stravování je po celou dobu této výpravy z vlastních nebo dokoupených zásob. V horách se budeme stravovat převážně z vlastních zásob. V civilizaci budeme mít možnost ochutnat typickou středomořskou kuchyni, zajít si do restaurace nebo dokoupit základní potraviny.V národním parku a soutěsce Samaria

Počet účastníků: minimálně 7 osob, maximálně 12 osob

Cena: 16.950 Kč za výpravu

+ od cca od 9.200 Kč výše za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), služby průvodce, veškerou společnou dopravu po ostrově v rámci programu, 4x nocleh v penzionu, 2x nocleh na horské chatě, tábořiště, vstupné do soutěsky Agia Irini a národního parku Samaria, plavbu lodí ze Samarie, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), dopravu nad rámec programu (např. individuální dopravu po městech), individuální vstupy do památek v Chanii.

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 7 nebo více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od konce března do poloviny června. Napište si o více informací. 

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

více fotografií z pohoří Lefká Ori najdete zde

fotky z východní části Kréty z provincie Lassíthi a pohoří Díkti najdete tady

chcete-li si domluvit přednášku o Krétě, klikněte sem

Předběžný program výpravy:
Letecký transfer z Prahy, Vídně nebo jiného velkého středoevropského letiště (podle aktuální nejvýhodnější nabídky letenek) do mexického CANCÚNU. Návštěva LACANDONSKÉHO PRALESA, kde doposud žijí nejpůvodnější mexičtí indiáni Lacandonci a ruin mayského města BONAMPAK s unikátními malovanými chrámy uprostřed džungle. Výlet pralesem k vodopádům LAS GOLONDRINAS s krásným koupáním. Po pralesní řece Usumacinta přejedeme z Mexika do GUATEMALY, kde navštívíme rovinatou oblast EL PETÉN s městečkem FLORES na ostrově uprostřed jezera PETÉN ITZÁ. Možnost návštěvy vápencové jeskyně ACTUN CAN a výletu lodí po jezeře. Jedno z nejstarších a nejkrásnějších mayských měst TIKAL se skvostnými pyramidami a chrámy. Kromě vlastních památek zde budeme moci volně v džungli pozorovat nosály, pralesní ptactvo, opice chápany a vřešťany, ...

Stará indiánka na trzíchAutobusem přes Guatemala City do půvabného koloniálního města ANTIQUA lemovaného fantastickou kulisou sopečných kuželů. Prohlídka historického jádra města, množství koloniálních kostelů, Kapitánský palác, manufaktura na zpracování jadeitu, ... Možný výstup na činnou sopku PACAYA (2.552 m), z jejíhož jícnu stále unikají sirné výpary a která chrlila lávu naposledy v roce 2010. Se zájemci zajdeme na prohlídku kávové plantáže a Muzea kávy, kde se o tomto nápoji dozvíte úplně vše.

Dále navštívíme ohromné vulkanické jezero ATITLÁN a jeho okolí, které si v 60. letech zvolili jako jedno ze svých sídel příznivci hnutí „hippies“. Na Guatemalské vrchovině zavítáme do rázovitých horských vesnic SOLOLÁ a CHICHICASTENANGO, které jsou proslulé pestrobarevnými indiánskými trhy. Snad zde uvidíme i některé tradiční mayské obřady. Se zájemci se ještě pokusíme vyšplhat až na vrcholek sopky SAN PEDRO (3.020 m), výlet horským mlžným lesem. Návrat do Guatemala City a odlet domů.

Pozn.: Pro případné zájemce se nabízí možnost kombinovat tento zájezd se zájezdem do sousedního Mexika.

 programu: Cancún (příp. pobřeží Karibiku, pokud zájezd kombinujeme se zájezdem do středního a jižního Mexika)
Ukončení programu: Guatemala City

Ubytování a stravování na zájezdu: Mayský rituál ve svatyni Maximóna

Ubytování: Většinou budeme nocovat v hotýlcích či hostelech ve 2-6 lůžkových pokojích, někdy se sociálním zařízením přímo na pokoji, jindy se společným. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám někdy může stát, že budeme spát na velké posteli ještě s někým jiným z naší skupiny, třeba i osobou opačného pohlaví. Celkem 2x budeme nocovat v autobusech při dlouhých přesunech mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější. Cca 2 noci budeme přebývat v tzv. „cabaňas“, což jsou zastřešené chýše, většinou spletené z palmového listí nebo nahrubo stlučených prken, ve kterých se spí na jednoduché posteli. Sami brzy zjistíte, že i takovéto spaní má svoje kouzlo.

Stravování: Do Guatemaly není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme buď z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Guatemalská kuchyně je celkem rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, např. pollos, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje ve Střední Americe okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den.

Doprava po Guaatemale: Během zájezdu budeme využívat místní dopravu, která nám skutečně přiblíží život běžných obyvatel Střední Ameriky. Někdy pojedeme klimatizovaným autobusem s WC na palubě, jindy bude mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět tlupa ukřičených indiánských dětí. V některých oblastech budeme využívat camionety nebo collectiva (= malé dodávky), občas se svezeme tuk-tukem, lodí, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Minimální počet účastníků: minimálně 7 osob, maximálně 14 osob

Cena: 15.600 Kč za zájezd (chcete-li jet pouze do Guatemaly) nebo

9.800 Kč za zájezd (kombinujete-li tento zájezd s akcí do Mexika)

Mezi sopkami na Guatemalské Vysočině+ cca 25.000 Kč za zpáteční letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena zahrnuje: veškerou společnou dopravu během akce, kompletní ubytování v hotýlcích a cabaňas, 2x večeři v nefalšované guatemalské hospodě, poplatky za vstup do pohraniční oblasti, guatemalskou odletovou taxu, služby průvodce, informační materiály, vyřízení letenek.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), vstupy do památek, přírodních rezervací a národních parků, dopravu a vstupy v rámci fakultativních výletů (cca 70 USD), místního průvodce pro výstup na Pacayu a San Pedro, nadstandardní ubytování (např. pokud nocujeme v cabaňas, ale chcete spát v hotelu).

 
 

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 02.05.2024 08:35:46