Mexiko

Cestovatelské výpravy a expedice - Mexiko

  STŘEDNÍ A JIŽNÍ MEXIKO

aneb do světa starých indiánských kultur

Aktuální vypsaný termín: 11.1. - 31.1. 2024                                                        21 dnů                zatím jsou volná místa

Kaňon Sumidero v jižním MexikuStaré národy Střední Ameriky vtiskly dnešnímu Mexiku nádhernou, nepopsatelnou atmosféru, do dnešní podoby dotvářenou dramatickým a mnohdy bolestivým propojováním světa jejich potomků se západní civilizací. Seznámíme se s hlavními památkami Mayů, Aztéků, Olméků, Toltéků i Zapotéků, ale také se běžným životem dnešních Mexičanů. Navštívíme pralesy Tabasca a Yucatánu, hory i nížiny Chiapasu a náhorní planiny středního Mexika. Města nás okouzlí příjemnou atmosférou a často rozsáhlou koloniální architekturou. Zcela určitě nahlédneme pod pokličku vyhlášené mexické kuchyně. Poznáme i věci tak prozaické jako bělostné pláže i zelenavé šero tropického pralesa, třesknou hudba roztomilých hudebníků mariachi s velkými klobouky, ... chutě tequily a mezcalu snad není potřeba zmiňovat. Parádním zpestřením programu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru. Výprava není náročná fyzicky jako spíše množstvím delších přesunů a teplým klimatem. Opravdoví nadšenci mohou akci také kombinovat s navazující výpravou Guatemala - poznávací okruh - v takovém případě můžete využít speciální, kombinovanou cenu (viz níže)

Předběžný program: 
Letecký přesun z Prahy, Vídně nebo jiného velkého středoevropského letiště (podle aktuální nejvýhodnější nabídky letenek) do MEXICO CITY, jednoho z největších měst světa. Zde poprvé nahlédneme do života běžných Mexičanů. Prohlídka města: ohromné archeologické muzeum, ruiny Velké pyramidy, největší mexické náměstí Zócalo, Prezidentský palác s unikátními nástěnnými malbami od Diega Rivery, náměstí Tří Soumrak nad pobřežím Pacifikukultur, moderní čtvrť s mrakodrapy kolem Paseo de la Reforma, rozlehlý park Chapultepec s jezírky a mnoha muzei, plavba po vodních kanálech na Xochimilcu, ... Nevynecháme ani náměstí Garibaldi s hudebníky mariachis.

Projdeme se kolem Pyramidy Slunce a Pyramidy Měsíce v největším předkolumbovském městě Mexika, slavném TEOTIHUACANU. Noční přejezd do státu Oaxaca. Dále navštívíme koloniální město OAXACA se stále živými tradicemi, krásnými kostely, barevnými trhy a vynikajícími kulinářskými specialitami. Město je proslavené také skvělou čokoládou a alkoholickým nápojem mezcal. Dále nás budou čekat ruiny zapotéckého města MONTE ALBAN, které se tyčí na kopcích ve výšce asi 2.000 m nad třemi údolími. Se zájemci podnikneme fakultativní výlet do hor k travertinovým kupám a jezírkům HIERVE EL ÁQUA s možností koupání, popř. k mixtéckým vykopávkám v městečku MITLA. Návštěva nejstaršího tisovce (stáří přes 2.000 let) na území Ameriky – „ahuehuete“ s obvodem kmene neuvěřitelných 58 m.  

Přesun k moři. Na překrásných písečných plážích okusíme mohutnost a sílu největšího z oceánů – Pacifiku. Zde si budeme užívat slunění, koupání a procházky po útesech a zažijeme zde neopakovatelnou večerní atmosféru. Pro zájemce zorganizujeme fakultativní návštěvu chovné stanice želv v MAZUNTE nebo lodní výlet spojený s koupáním a šnorchlováním na dalších místech pobřeží TICHÉHO OCEÁNU.  Pouliční hudebníci mariachi

Přejezd do horského Chiapasu, do oblasti, kde žije největší populace indiánů v jižním Mexiku. Zde uvidíme potomky Mayů v příjemném koloniálním městečku SAN CRISTOBAL DE LAS CASAS uprostřed horského údolí a navštívíme jedny z nejpestřejších indiánských trhů s rukodělnými i zemědělskými výrobky. Ve městě si můžete prohlédnout i dvě zajímavá muzea drahých kamenů, které se odedávna nacházejí v okolních kopcích - Muzeum jadeitu a Muzeum jantaru. Se zájemci vyrazíme na fakultativní výlet a plavbu lodí téměř tisíc metrů hlubokým vápencovým kaňonem SUMIDERO. S trochou štěstí zde budeme moci pozorovat nejen vodní ptactvo, kondory a leguány, ale také opice a krokodýly. Přesuneme se do nížinného, pralesního Chiapasu, kde navštívíme perlu mayské architektury – ruiny pyramid a Chrám nápisůPALENQUE. Podnikneme výlet do džungle k vodopádu MISOL HÁ a k travertinovým kaskádám AQUA AZÚL s možností krásného koupání poblíž vodopádů.

Zavítáme do státu Tabasco v oblasti MEXICKÉMU ZÁLIVU, do elegantního města Villahermosa. Zde kromě historického centra navštívíme především pralesní park LA VENTA, kde se budeme moci seznámit s unikátní kulturou Olméků a jejich tajemnými obřími sochami. Přesun na poloostrov YUCATÁN. Prohlídka univerzitního, bílého města MÉRIDA a jeho zajímavostí. Obchody, kde prodávají nejkvalitnější mexické hamaky. Vyjedeme si na výlet za poznáním originální mayské architektury a kultury do ruin UXMALU a dalších mayských měst (LABNÁ, SAYIL, XLAPAC a KABAH) na trase RUTA PUUC.

Kukulkanova pyramida v Chichén ItzáNavštívíme maysko-toltécké památky v CHICHÉN ITZÁ se slavnou Kukulkanovou pyramidou a mayskou observatoří Caracol. Se zájemci vyzkoušíme koupel v posvátné jeskynní „cenotě“ a navštívíme i mayskou svatyni v jeskyni BALANCANCHÉPřejezd k pobřeží KARIBIKU s neskutečně bílými písečnými plážemi. Ubytujeme se v typických cabañas mezi kokosovými palmami a na závěr si zde budeme užívat parádní koupání. Návštěva mayského opevněného pobřežního města TULÚM. Kdo bude chtít, bude si ještě moci vyzkoušet fakultativní šnorchlování nebo potápění na 2. nejdelším korálovém útesu světa. Přejezd do CANCÚNU, odbavení a odlet zpět do Evropy.

Poznámka: Pro případné zájemce se nabízí možnost tento program prodloužit o dalších 17 dnů a kombinovat ho s navazující výpravou Guatemala - poznávací okruh - v tom případě můžete využít speciální, kombinovanou cenu (viz níže) 

Začátek programu: Mexico City           Ukončení programu: Cancún

Ubytování a stravování:

Ubytování: noclehy lze rozdělit do několika typů. Většinou budeme nocovat v hotelech a penzionech ve 2 lůžkových pokojích, někdy se sociálním zařízením přímo na pokoji, jindy se společným. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = postele typu letiště. Takže se nám může stát, že budeme spát na velké posteli ještě s někým jiným z naší skupiny. Celkem 5 nocí strávíme v autobusech při dlouhých přesunech mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější. Cca 2-3 noci také budeme přebývat v tzv. „cabaňas“, což jsou romantické zastřešené chýše na břehu Karibiku, se střechou spletenou z palmového listíMexičtí indiáni během rituálu "voladores". Cabaňas jsou vybaveny většinou jen jednoduchou postelí s moskytiérou. Sami brzy zjistíte, že i takovéto spaní má svoje kouzlo. 

Stravování: Do Mexika není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme buď z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Mexická kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje v Mexiku okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V ceně výpravy máte 3x večeři v nefalšované mexické hospůdce.

Doprava po Mexiku: Koupání pod vodopády v mexické džungliPři delších přesunech mezi jednotlivými oblastmi budeme využívat buď velmi pohodlná a rychlá colectiva (= malé dodávky), nebo luxusní klimatizované autobusy 1. třídy, většinou s WC na palubě. Při kratších přejezdech pak budeme cestovat i místní dopravou, která nám skutečně přiblíží život běžných obyvatel Mexika. Při nich může mít řidič místo klimatizace za jízdy pouze otevřené dveře, kterými potáhne a vedle nás může sedět tlupa ukřičených indiánských dětí. V některých oblastech budeme využívat camionety, občas se svezeme tuk-tukem, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Cena: 31.700

+ od 20.000 Kč výše za zpáteční letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Zvýhodněná kombinovaná cena: 
57.800 Kč (pokud kombinujete výpravu do Mexika s navazující akcí 
Guatemala - poznávací okruh) + cena letenky

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu po Mexiku, kompletní ubytování v hotýlcích, penzionech a cabaňas, 3x večeři v nefalšované mexické hospodě, služby průvodce, orientační mapku trasy výpravy, informační materiály. 

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň nebo jiné velké středoevropské letiště), poplatek za registraci ESTA (cca 14 USD, platí se jen tehdy, pokud poletíme s přestupem v USA), vstupy do památek a přírodních rezervací, dopravu a vstupy v rámci fakultativních výletů (cca 200 USD), nadstandardní ubytování (např. pokud nocujeme v cabaňas, ale chcete spát v hotelu).

Upozornění: Pokud poletíme s tranzitem přes USA, musí mít účastníci vyřízenou registraci ESTA a dále biometrický pas, nebo pas s platným americkým vízem. Od 21.1. 2016 platí změněné podmínky pro cestování přes USA v rámci bezvízového styku. V praxi to znamená, že pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3. 2011 do Iráku, Sýrie, Íránu nebo Súdánu, nemůže k cestě přes USA využít tuto registraci ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat osobně o vízum. 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této akce. Kdykoliv dle zájmu od listopadu do března. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

  více fotografií z Mexika najdete zde

3. dílný rozhovor o cestování po Mexiku (natočený v brněnském rádiu Petrov) si můžete poslechnout tady

chcete-li si domluvit přednášku o Mexiku, klikněte sem

 

 

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 02.05.2024 08:35:46