Pyreneje

Cestovatelské výpravy a expedice - Pyreneje

PYRENEJE
pohoří mezi dvěma moři

Nejrozsáhlejší pohoří Pyrenejského poloostrova ležící na hranicích Španělska a Francie. Nesmíme zapomenout ani na maličkaté knížectví Andorra, které je celé obklopené pyrenejskými štíty. Jeden konec Pyrenejí omývá moře Středozemní, druhý se noří do vln Atlantiku. Téměř půl tisíce kilometrů dlouhá hradba hor, která dala celému poloostrovu jméno. Nejedná se ale o jeden, jediný horský hřeben nebo masiv. Právě naopak, je to gigantická soustava jednotlivých horských hřbetů, které na sebe různě navazují, křížují se, nebo jsou od sebe odděleny více než tisíc metrů hlubokými horskými údolími. Pohoří je tak rozlehlé, že i když do něj pojedete třeba 5x po sobě, nikdy neuvidíte to samé. 

Pyreneje - výhledy z třítisícovky El Taillón

Na sezónu 2024 jsem pro vás připravil nejoblíbenější turistickou výpravu do těchto hor: 


PYRENEJE

okružní trek jezernatým národním parkem Aigüestortes y Estany de Sant Maurici

Aktuální vypsaný termín: 6.9. - 17.9. 2024                                               12 dnů                   zatím jsou volná místa                         

V srdci národního parku Aigüestortes y Estany de Sant Maurici

Během této výpravy navštívíme jeden z nejkrásnějších pyrenejských národních parků ve Španělsku, a sice populární NP d‘Aigüestortes y Estany de Sant Maurici s desítkami malebných a průzračných, ledovcových jezer. Na území tohoto parku se jich nachází více než 200. Všechny je určitě poznat nestihneme, ale věřte, že národní park prochodíme křížem krážem. Celou oblastí navíc prochází i legendární okružní horská trasa zvaná „Carros de Foc“. Během našeho putování si právě tuto okružní horskou stezku projdeme. Téměř po celou dobu se budeme pohybovat ve výškách nad 2.000 metrů a naším každodenním chlebem bude převýšení okolo 1.000 výškových metrů. Naše putování bude přepestré – uvidíme hluboká údolí, vysoké, rozeklané horské štíty, rozkvetlé horské louky, širokou paletu třpytivých horských jezer, s trochou štěstí i orlosupy a polodivoké koně. Věřili byste, že v jednom úseku půjdeme nitrem hor dokonce po starých kolejích, dnes již nefunkční úzkorozchodné železnice? Na závěr výpravy navštívíme i historické, románské kostelíky pod horami. Pojeďte poznat tento kout Pyrenejí na vlastní oči během babího léta! 

Přestože půjdeme celkem 8 dnů čistého času v horách, naše batohy nebudou nijak zvlášť těžké. Každou noc budeme ubytováni pod střechou na některé z útulných horských chat, na kterých si budeme užívat španělskou pohostinnost včetně polopenze, (tedy snídaně a večeře), kterou máte již zahrnutou v ceně. Termín na konci léta nám zaručuje minimální množství sněhových polí, menší množství turistů v horách, a přitom stále stabilní počasí. Tato cestovatelská výprava je určena pro skupinku maximálně 14 účastníků. 

Pyrenejská horská květena
Předběžný program:

Přelet do Barcelony, přesun španělskými autobusy do hor. Naše putování zahájíme v západní části národního parku, kde začneme stoupat do prvního sedla PORT DE RIUS (2.340 m). Projdeme kolem prvního krásného jezera LAC DE RIUS a na noc se ubytujeme na horské chatě Restanca.

Budeme pokračovat do nitra národního parku a postupně překonáme horská sedla COLL DE CRESTADA (2.475 m) a Port de Caldes (2.568 m). Cestou budeme mít možnost nalehko vyšplhat až na vyhlídkový vrchol MONTARDO (2.833 m) a na noc se ubytujeme v další příjemné horské chatě na břehu ohromného jezera Lac Major de Colomèrs. Následující den budeme putovat kolem krásných jezer Saboredo, přelezeme horský průsmyk Port de Ratéra de Colomèrs (2.572 m ) a na noc sestoupíme k horské chatě Amitges. V případě dobrého počasí a zájmu účastníků bude cestou opět možnost výstupu nalehko na některý z vrcholů v okolí – buď TUC GRAN DE SENDROSA (2.703 m) nebo PIC DE RATERA (2.863 m).

Další den klesneme k jednomu z nejznámějších jezer celé oblasti – malebnému ESTANY DE SANT MAURICI, podle kterého se jmenuje celý národní park. Následně budeme zase stoupat dlouhým údolím Monestero až do jednoho z nejvyšších sedel COLL DE MONESTERO (2.715 m) a dále k horské chatě J.M. Blanc, kde prožijeme další noc. Pak nás bude čekat jeden z nejmalebnějších úseků trasy, na kterém uvidíme ohromná ledovcová jezera Estany Negre, Estany de Saburó, Estany de Mar a Estany de Colomina.

Večerní romantika u jednoho z jezerNásledující den budeme putovat po starých kolejích dnes již nefunkční úzkorozchodné tratě, včetně několika krátkých tunelů, projdeme kolem asi vůbec největšího ze zdejších jezer – ESTANY TORT, vyškrábeme se do vyhlídkového sedla Collada de Dellui (2.577 m), a na noc se ubytujeme v pěkné horské chatě Estany Llong na břehu stejnojmenného jezera. Etapa dalšího dne nás zavede k průzračnému jezeru Contraix a přes vůbec nejvyšší sedlo celého horského treku COLLET DE CONTRAIX (2.748 m). Navečer se ubytujeme na chatě Joan Ventosa y Calvell

Pak již začneme z hor pozvolna klesat. Projdeme kolem zubatého masivu BESIBERRI (3.014 m), spatříme jedno z posledních ledovcových jezer Estany Negre a kolem horské přehrady Cavallers sestoupíme do horského údolí VAL DE BOÍ. Zde se na poslední 2 noci ubytujeme v chatičkách v pěkném kempu. Poslední den v horách navštívíme krásnou, kamennou vesnici TAÜLL s unikátními románskými kostelíky ze 12. – 13. století (památka UNESCO). Na úplný závěr podnikneme se zájemci nenáročný půldenní výlet nalehko přes vesnice Boí a Barruera, kde budeme moci ochutnat místní speciality a spatříme další krásné kostelíky. Poslední nákupy španělských vín a jiných specialit, přejezd autobusem z hor zpět do Barcelony. Cesta na letiště, odbavení a odlet domů.

Historický kostel v horské vesnici Taüll

Důležité upozornění: Během treku nocujeme na horských chatách, které ale mají omezený počet míst. Proto je nutné, aby se kvůli včasné rezervaci ubytování zájemci o tuto výpravu přihlásili nejpozději do 7.7. 2024 !!!

Doprava do Barcelony: bude realizována letecky 
 
Ubytování a stravování během výpravy:

Ubytování: V horách budeme 8x nocovat pod střechou na útulných horských chatách. Spí se vždy ve společných noclehárnách. Chaty jsou vždy vybaveny jednoduchými dekami, ty nejsou ale nijak povlečené, takže se hodí (z hygienických důvodů) vzít s sebou lehký, skladný spacák, nebo vložku do spacáku. Není to nutné, spíš jen doporučené. Všechny horské chaty jsou také vybaveny WC a sprchami. Na závěr akce budeme na poslední 2 noci ubytováni v pěkných, dřevěných chatičkách v podhorském kempu. 

Stravování: V rámci ubytování na horských chatách máte již zahrnutou v ceně výpravy též 8x polopenzi (= snídaně a večeře). Věřte tomu, že je na co se těšit. Polopenze bývá velmi bohatá a často budete mít co dělat, abyste ji vůbec snědli. Zbývající jídlo (na začátek výpravy a pochutiny, které budete jíst během dne) si přibalte z vlastních zásob. Dokupovat základní potraviny bude možné pouze krátce na začátku akce a pak zase až po skončení treku na úplném konci výpravy. Během přechodu hor se do žádného obchodu nedostaneme, takže proviant nenakoupíte. V jednotlivých horských chatách ale vždy funguje nějaká jídelna, bar nebo hospoda, kde si večer můžete objednat kafe, čaj, pivo, víno, apod. V civilizaci, tedy na konci treku, budeme mít možnost ochutnat typickou pyrenejskou kuchyni, zajít si do restaurace nebo nakoupit místní speciality.

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Polodivocí koně na horských planinách

Cena: 20.950 Kč 

+ od cca od 5.500 Kč výše za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek) nebo 

Cena zahrnuje: vyřízení letenek nebo jízdenek (v případě zájmu), znalého průvodce, veškerou společnou dopravu místními autobusy z Barcelony do Pyrenejí a zpět, 2x nocleh v chatičkách v kempu, 8x nocleh na horské chatě, 1x nocleh v hostelu v Barceloně, 8x snídani a večeři (= polopenzi na horských chatách), informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), dopravu nad rámec programu, individuelní vstupy do horských kostelíků nebo jiných památek.

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu v červenci až září. Napište si o více informací.  

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

chcete-li si domluvit přednášku o Pyrenejích, klikněte sem


PYRENEJE - NEJKRÁSNĚJŠÍ JEDNODENNÍ TÚRY 

putování krajem rozeklaných hor, hlubokých kaňonů, průzračných jezer, polodivokých koní a orlů 
Aktuální vypsaný termín: 29.7. - 13.8. 2017                                                                                                         16 dnů
 
V jezernatém národním parku Aigüestortes y Estany de Sant MauriciBěhem této výpravy navštívíme nejkrásnější místa centrální části Pyrenejí a hned 3 národní parky: na francouzské straně hor Pyrenejský národní park a ve Španělsku NP Ordesa y Monte Perdido, populární NP d‘Aigüestortes y Estany de Sant Maurici s desítkami malebných jezer i oblast nejvyšší – horskou skupinu Maladeta. Naše putování bude opravdu pestré – uvidíme fantasticky modelované kaňony, vysoké horské štíty, vodopády, kamenné podhorské vesnice i širokou paletu třpytivých horských jezer. Ve většině případů budeme vyrážet na jednodenní túry nalehko s každodenním převýšením 800 –1.500 m. Zlatým hřebem programu pak budou dvě nepříliš náročné dvoudenní túry v oblasti Ordesy a Sant Maurici. Během těchto dvou túr budou noclehy zajištěné na horských chatách. Toto ubytování na chatách a polopenze (která je součástí tohoto ubytování) nám během těchto 2 túr značně odlehčí naše batohy a přispěje k většímu komfortu a pohodě na cestě. Na závěr horského putování také navštívíme maličké horské knížectví Andorra a poté zrelaxujeme unavená těla ve vlnách Středozemního moře.
 
Kvůli včasné rezervaci ubytování na obou horských chatách je nutné se přihlásit nejpozději do 1.3. 2017!! 
 
Předběžný program:Románský kostelík ve vesnici Boí
Přejezd z ČR přes Prahu, Plzeň a Německo do jižní Francie, kde se cestou protáhneme a odpočineme si při celodenní túře s koupačkou v impozantním vápencovém kaňonu VERDON (↔ 16 km,  ↑ 500 m, ↓ 700 m). Následuje noční přesun do Pyrenejí s dopolední návštěvou poutního místa Lourdes, kde můžete navštívit středověký hrad, světoznámý kostel a ochutnat vodu ze zázračného pramene. Po příjezdu do Pyrenejí stihneme ještě půldenní výlet do Cirque de Gavarnie s nejvyšším vodopádem Evropy – LA GRANDE CASCADE (422 m výška) (↔ 8 km,  ↑ 350 m, ↓ 350 m).

Ve francouzské části Pyrenejí navštívíme legendární silniční sedlo COL DU TOURMALET (2.115 m), kudy projíždí slavný cyklistický závod „Tour de France“ a na rozchození podnikneme celodenní túru na PIC DU MIDI DE BIGORRE (2.877 m) s astronomickými observatořemi na vrcholu – jeden z nejlepších vyhlídkových vrcholů v Pyrenejském národním parku. (↔ 15 km,  ↑ 800 m, ↓ 1.800 m). Zájemci mohou pro sestup využít též lanovku. Další túra nás přivede ke krásným jezerům Ibón de Lapazosa a Ibón de Bernatuara. Při dobrém počasí se pokusíme i o vrchol Pico de Bernatuara (2.516 m) (↔ 20 km,  ↑ 1.200 m, ↓ 1.100 m).

Výstup po ledovci na Pico de AnetoZe sedla Col de Tentes (2.208 m) vyrazíme na nezapomenutelnou dvoudenní túru přes hřeben Gabieto, projdeme pověstnou Rolandovou skalní bránou – BRÉCHE DE ROLAND (2.807 m) a s nejzdatnějšími se pokusíme vyšplhat až na vrcholek EL TAILLÓN (3.144 m) (základní varianta: ↔ 12 km,  ↑ 750 m, ↓ 750 m, s výstupem na El Taillón: ↔ 16 km,  ↑ 1.050 m, ↓ 1.050 m). Přespíme na horské chatě v srdci NP ORDESA Y MONTE PERDIDO a druhý den nás bude čekat sestup kolem vodopádů s úžasnými výhledy do fantasticky tvarovaného kaňonu VAL DE ORDESA (↔ 15 km,  ↑ 200 m, ↓ 1.200 m). S nejzdatnějšími se pokusíme vyšplhat až na samotný vrchol MONTE PERDIDO (3.355 m) (navíc: ↔ 8 km,  ↑ 1.200 m, ↓ 1.200 m). Odtud sestoupíme do kamenné horské vísky Torla.

Přes horskou vesničku Benasque přejedeme pod impozantní masiv MALADETA. Vyšlápneme si na hraniční sedlo Port de Benasque (2.444 m) s neskutečnými výhledy na nejvyšší partie Pyrenejí (↔ 10 km,  ↑ 800 m, ↓ 800 m). Podnikneme také celodenní túru po unikátní geomorfologické stezce Forau dels Aigualluts a při dobrém počasí se pokusíme vyšplhat až na vyhlídkovou třítisícovku Tuc de Moliéres (3.010 m) (↔ 18 km,  ↑ 1.500 m, ↓ 1.500 m). Vyvrcholením celého zájezdu bude celodenní náročná túra, při které se pokusíme s nejzdatnějšími jedinci zdolat legendární PICO DE ANETO (3.404 m) – nejvyšší horu celých Pyrenejí. (↔ 18 km,  ↑ 1.300 m, ↓ 1.800 m).

Vodopády na potoce Río ArazasDvoudenní túra kolem nádherných ledovcových jezer v západní části vysokohorského národního parku D´AIGÜESTORTES Y ESTANY DE SANT MAURICI. Během túry budeme nocovat opět na horské chatě mimo dosah autobusu (↔ 12 km,  ↑ 800 m, ↓ 350 m). Druhý den bude možnost vyšplhat na vrcholek Montardo (2.833 m), projdeme kolem masivu Besiberri (3.014 m) a sestoupíme do horského údolí VAL DE BOÍ  s krásnými románskými kostelíky ze 12. stol. (↔ 16 km,  ↑ 1.000 m, ↓ 1.500 m). Některé z těchto unikátních kostelů si budete moci prohlédnout. 

Přejedeme do maličkatého horského knížectví Andorra, kde si prohlédneme jeho hlavní město ANDORRA LA VELLA a unikátní tabákové plantáže v jeho okolí. Druhý den během závěrečné celodenní túry se pokusíme vyšplhat až na nejvyšší horu Andorry – PIC DE COMA PEDROSA (2.939 m) (↔ 16 km,  ↑ 1.000 m, ↓ 1.000 m).

Z hor sjedeme k mořskému pobřeží do Saintes Maries-de-la-Mer v oblasti CAMARGUE pro zasloužený relax na plážích Středozemního moře. Kromě koupání zde zájemci mohou navštívit poutní kostel a absolvovat výlet lodí do delty řeky Rhôny spojený s pozorováním polodivokých býků, koní a růžových plameňáků. Pak už vyrazíme na cestu k domovu, kam se vrátíme v neděli v odpoledních hodinách.

Doprava: Zájezdovým autobusem z ČR přes Německo a Francii do Pyrenejí a zpět.

Nástupní a výstupní místa: Děčín, Ústí nad Labem, Praha, Plzeň

Úchvatný kaňon Ordesa ve stejnojmenném národním parkuUbytování a stravování během výpravy:

Ubytování: Nocovat budeme většinou ve francouzských, španělských a andorrských kempech ve vlastních stanech a spacácích. V rámci obou dvoudenních treků přespíme také 2x mimo dosah autobusu na útulných horských chatách v srdci národních parků. Na chatách se nocuje ve velkých společných noclehárnách. Postele jsou vždy vybaveny jednoduchými dekami, ty nejsou ale nijak povlečené, takže se hodí (z hygienických důvodů) vzít s sebou lehký, skladný spacák, nebo vložku do spacáku. Není to nutné, spíš jen doporučené. Obě horské chaty jsou také vybaveny WC a sprchami. Také vždy nějakým barem a společnou jídelnou, ve které budeme mít zajištěnou polopenzi (viz. další odstavec). Celkem 4 noci také strávíme v autobuse při cestě do/z Pyrenejí (dvě při cestě tam a dvě při cestě zpět).

Stravování: Po větší část naší výpravy bude stravování individuální, z vlastních nebo dokoupených zásob. Vezmete-li si vařič a ešus, můžete si v kempech bez problémů vařit jídlo ve své režii. V některých kempech také fungují malé obchůdky a dále restaurace, kam se dá zajít např. na večeři. V rámci ubytování na obou horských chatách máte již zahrnutou v ceně výpravy též 2x polopenzi (= snídaně a večeře). Věřte tomu, že je na co se těšit. Polopenze bývá velmi bohatá a často budete mít co dělat, abyste ji vůbec snědli. V hospodách na obou horských chatách si večer můžete dále sami přiobjednat kafe, čaj, pivo, víno, apod. Možnost dokupovat místní potraviny bude během akce přibližně obden. V horských vesnicích a městech, budete mít vždy možnost ochutnat typickou pyrenejskou kuchyni, zajít si do restaurace nebo nakoupit místní speciality.

Počet účastníků: 30 - 40 osobCesta přes legendární Rolandovu bránu

Důležité upozornění: Nejvyšší pyrenejská hora Pico de Aneto (3.404 m) je pokryta ledovcem. Pro úspěšné absolvování výstupu na ni, je nezbytně nutné, aby zájemci o výstup byli vybaveni vlastním sedacím úvazkem, mačkami, cepínem a dále 2 HMS karabinami s pojistkou, 1x plochou sešitou smyčkou a 3 kulatými smyčkami - tzv. prusíky (každá o délce min. 2 m)!! Pro ty, kteří si na nejvyšší horu netroufnou (nebo nebudou mít odpovídající vybavení), bude připravena lehčí varianta túry mimo ledovec. 

Cena: 15.250 Kč 

Cena zahrnuje: kompletní dopravu autobusem do Pyrenejí a zpět, ubytování v kempech ve vlastních stanech, 2x nocleh na horských chatách včetně snídaně a večeře (= polopenze), znalého průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: V ceně výpravy není strava (s výjimkou 2x polopenze na horských chatách), a dále vstupy do horských kostelíků nebo jiných památek (cca 30 EUR), případné využití lanovky z vrcholu Pic du Midi de Bigorre (cca 23 EUR) a zdravotní pojištění do zahraničí (nutno mít vlastní).

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 30 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu v červenci až září. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

chcete-li si domluvit přednášku o Pyrenejích, klikněte sem

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 20.03.2024 22:02:36