Norsko - Hardangervidda

 Cestovatelské výpravy a expedice - Norsko

LYŽOVÁNÍ a ZIMNÍ TURISTIKA V NORSKU

aneb bílou stopou po nekonečných pláních Hardangerviddy

Aktuální vypsaný termín: 22.3. - 31.3. 2024                                             10 dnů                                    zatím jsou volná místa

Motto: Běžkujete rádi? A také vás štve, že u nás je poslední dobou čím dál méně sněhu? Pojeďte tedy na běžky a za sněhem do Norska!

Všem milovníkům dlouhých prkýnek a bílé stopy, ale i nadšencům sjezdování, snowboardu nebo sněžnic nabízím opravdovou zimní lahůdku. Na pomezí národních parků Hardangervidda a Hallingskarvet leží největší náhorní plošina Norska i celé Evropy. Během zimy jsou její nekonečné planiny skutečným rájem pro všechny sjezdaře, běžkaře i milovníky zimní turistiky. Lyžování nebo pohyb v této krajině (ať už na sněžnicích nebo běžkách) Vám otevře zcela novou dimenzi, kterou v našich krajích nemáte šanci poznat. S trochou Na běžkách pod národním parkem Hallingskarvetštěstí možná potkáme během túr i stáda polodivokých sobů. Březnový termín nám poskytuje záruku již příjemně dlouhých dnů, menších mrazů a přitom stále kvalitní sněhové pokrývky.

V okolí Geilo se nachází i několik lyžařských vleků a sjezdovek, takže akce je vhodná i pro ty z vás, kteří si chcete vzít sjezdovky nebo snowboard. Program lze též podniknout nebo kombinovat napůl s výlety na sněžnicích.  

Předběžný program pro běžkaře či tůry na sněžnicích:
Přelet z Prahy do Osla, přesun do horského městečka GEILO, ubytování v nově zrekonstruované horské chatě a aklimatizace. Pro začátek vyzkoušíme parádně udržovanou bílou stopu na několika okruzích kolem jezera USTEDALSFJORDEN.Parádně udržované běžecké tratě na nekonečných pláních Hardangerviddy

Dále podnikneme běžkotúru pod východní částí masivu Hallingskarvet a kolem jezera BUDALSVATNET sjedeme zpět do Geilo. V případě dobrého počasí si vyrazíme až na vyhlídkový vrchol ODDNAKK (1.192 m). Další túru na prkýnkách podnikneme z USTAOSETU přes horskou chatu PRESTHOLTSETER až k naší základně v Geilo. Další den nás bude čekat legendární běžkařská trasa SKARVERENNET pod gigantickým masivem hory a národního parku HALLINGSKARVET (1.933 m), na kterou každý rok vyrážejí stovky norských vytrvalostních běžkařů. 

Přes jezero USTEVATN vystoupáme k horské chatě TUVA, přejedeme nekonečnými planinami a březovými lesíky Grønebakkenu, při dobrém počasí vystoupáme i na vyhlídkový vrchol USTETIND (1.376 m).

Zájemci také budou moci vyzkoušet fakultativní celodenní dogsledding (= výlet na saních tažených psím spřežením). Na vlastní kůži si při něm zkusíte, jaké to je, ovládat takové psí spřežení. (Tento výlet není v ceně, bude se platit až na místě). 

Přes horskou vesničku Kikut si vyjedeme až na vyhlídkový horský hřeben SKURDALSÅSENPoslední běžkovýlet podnikneme buď v okolí letoviska DAGALI nebo zamíříme na vyhlídkový vrchol SANGENUTEN (1.189 m). Sbalení saků-paků, poslední nákupy v městečku Geilo, přesun tranzitem zpět na letiště do Oslo a přelet z Norska zpět do ČR.

Ubytování a stravování na výpravě:

Ubytování: Ubytováni budeme po celou dobu v krásném dřevěném srubu na okraji města, v pokojích pro 2 - 3 osoby. Ve srubu je k dispozici standardně vybavená kuchyně, dále společenská místnost s televizí a krbem, WC a sprcha, vlastní sauna, vstupní hala se sušáky na boty. Ve srubu též funguje wifi připojení. Odtud budeme každý den vyrážet nalehko na půl- až celodenní běžecké nebo sněžnicové túry.

Západ slunce v zimní HardangervidděStravování: Z vlastních nebo dokoupených zásob, bez problémů lze nakupovat v místních obchodech, příp. i využít místní restaurace. V chatě funguje plně vybavená kuchyně (dřez, sporák s troubou, myčka, rychlovarná konvice, nádobí, kávovar, lednice, mrazák), posezení je možné ve společenské místnosti s krbem. Do nejbližších obchodů, kde můžete nakupovat potraviny je to cca 15 min. chůze.

Běžecké stopy a trasy: V okolí Geilo se nachází více než 550 km běžeckých tras. Věřte nebo ne, i když budete denně jezdit do úmoru, zdaleka je nestačíte projet všechny. Většina stop je skvěle udržovaná, vystačíme si tedy s klasickými běžkami. Zájemcům o jízdu mimo stopu doporučuji backcountryové běžky. Denní etapy jsou od 10 do 35 km a podle libosti si je zájemci budou moci zkracovat nebo prodlužovat. Mnohé začínají přímo na horních stanicích sjezdovek nad Geilo. Další přepestré možnosti se otevírají v nitru náhorní planiny. Trasy pro milovníky sněžnic jdou vesměs podél běžkařských tras, jen nejsou tak dlouhé. 

 

Počet účastníků: minimálně 6 osob, maximálně 9 osobS trochou štěstí lze při běžkování potkat i stádo polodivokých sobů

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), transfer z letiště v Oslu do Geila a zpět, veškerou další společnou dopravu v okolí Geilo místními busy nebo vlaky, 9x nocleh v dřevěném srubu, každodenní možnost saunování, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívené oblasti. 

Cena: 16.950 Kč + cca od 4.500výše za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště, specielní taxu za leteckou přepravu lyží či sněžnic (cca 800 Kč/1 let), cenu za celodenní fakultativní výlet na saních tažených psím spřežením (cca 6.500 Kč). 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 6 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od půlky února až do půlky dubna. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

 Přihlásit se na výpravu

více fotografií ze zimního Norska najdete zde 

 

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 16.07.2024 10:59:30