Kanárské ostrovy

Cestovateské výpravy a expedice - Kanárské ostrovy

KANÁRSKÉ OSTROVY

aneb netradiční dovolená na ostrovech věčného jara

Už v antice byly Kanárské ostrovy považovány za „Ráj na konci světa“ nebo za „Zahradu Hesperidek“. Pro většinu běžných turistů dnesBorovicové lesy a nejvyšší hora Kanárů - Pico del Teide (3.718 m) představují jen kilometry pláží, slunečníků a luxusních hotelů. Málokdo už ale ví, že „Šťastné ostrovy“, jak se jim ve starověku také někdy říkalo, jsou skutečným rájem milovníků horské turistiky. Kanáry, to jsou především sopky a sopečné hory. Na malé rozloze tu uvidíte téměř celý svět, jedinečný svoji flórou, která se zde zachovala ze třetihor. Výpravy na Kanárské ostrovy jsou tedy vhodné nejen pro milovníky hor, ale i botaniky. Nabízím vám poznat 3 nejzajímavější ostrovy – TENERIFE, GOMERU a LA PALMU. Výpravy na jednotlivé ostrovy lze navíc kombinovat mezi sebou.

Vyberte si ostrov a typ akce z následující nabídky:

  • Ostrov TENERIFE - 12 dnů = jednodenní výlety nalehko, dvoudenní trek s výstupem na nejvyšší horu, ubytování po celou dobu pod střechou
 

 


Křížem krážem po TENERIFE

po horách, vulkánech, plážích, památkách i kaňonech

Aktuální vypsaný termín: 24.10. - 4.11. 2024                                    12 dnů                                zatím jsou volná místa 

Pod nejvyšší horou Kanárů, Španělska i Atlantiku, Pico del Teide
Na největším kanárském ostrově se budeme toulat skalními městy i vřesovcovými lesy, projdeme fascinující barevnou vulkanickou pouští, užasneme nad výhledy z divokých rozeklaných útesů i soutěsek, vykoupeme se na plážích s černým i světlým sopečným pískem v čisťoučkých vodách oceánu a pokusíme se vyšplhat až na nejvyšší horu ostrovů, Španělska i celého Atlantiku – 3.718 m vysoké Pico del Teide. Seznámíme se také s tajuplnou kulturou původních obyvatel Guančů, krásnou koloniální architekturou i s výtečnými kanárskými víny.

Během výpravy budeme ubytováni ve 2 různých penzionech, ze kterých budeme každý den vyrážet na jednodenní výlety do hor nebo za poznáním. Bonbónkem pak bude dvoudenní túra na nejvyšší horu spojená s přenocováním na horské chatě. Kdo se výletů nebude chtít zúčastnit, bude si moci o to více užívat lenošení a koupání na krásných sopečných plážích nebo návštěvu historických památek. Obě místa ubytování leží v blízkosti moře.  

Pro případné zájemce se nabízí možnost tuto akci prodloužit o dalších 11 dnů a spojit ji s podzimní výpravou na sousední kanárský ostrov Gomera.

Předběžný program: 
Letecký transfer na největší z Kanárských ostrovů – Tenerife. Aklimatizace a ubytování v penzionu. Celodenní túra v nejstarším a nejdivočejším pohoří ostrova TENO, kde při dobrém počasí podnikneme výstup na vrchol Pico de la Mesa (1.321 m), dále projdeme úchvatnou soutěskou MASCA se stěnami vysokými až 600 metrů a zažijeme plavbu lodičkou kolem strmých útesů LOS GIGANTES.

Prohlédneme si Guančské pyramidy a muzeum známého mořeplavce, cestovatele a dobrodruha Thora Heyerdahla v GÜÍMARU, návštěva hlavního města SANTA CRUZ DE TENERIFE a Pohoří Teno na ostrově Tenerifejeho pozoruhodností (historické kostely, kanárský parlament, pevnost, moderní budova Auditoria, muzea, městské parky, ...).

Podnikneme výlety do národního parku CAŇADAS DEL TEIDE (zapsán jako památka pod ochranou UNESCO). Prohlédneme si zde skalní město Roques de García s monumentální KATEDRÁLOU i žlutooranžové skály PIEDRAS AMARILLAS. Také zažijeme celodenní aklimatizační výstup na monumentální horu GUAJARA (2.718 m) s parádními výhledy. 

„Zlatým hřebem“ turistického programu na Tenerife bude dvoudenní vysokohorská túra s přenocováním na horské chatě, během níž se pokusíme vystoupit až na PICO DEL TEIDE (3.718 m) – nejvyšší vrchol souostroví, Španělska i celého Atlantiku. Nevynecháme ani tajemná HUEVOS DEL TEIDE – tzv. Teidská vejce a ledovou jeskyni Cueva del Hielo.

Navštívíme malebné vinařské městečko ICOD DE LOS VINOS s pěknou botanickou zahradou, historickým kostelem a klášterem, okoukneme též půvabné Mariposario (= Motýlí farmu) a jedinečný tisíciletý „Dračí strom“.

Jednodenní túry v pohoří TenoPodnikneme okružní túru mezi starými vodními kanály, borovými lesy a kolem krásných skal LOS ÓRGANOS. Zavítáme také do původního hlavního města ostrova - LA LAGUNA (památka UNESCO) s mnoha krásnými kostely a dalšími historickými památkami. V PUERTO DE LA CRUZ navštívíme královskou aklimatizační botanickou zahradu s mnoha druhy rostlin z celého světa. Závěrečný celodenní výlet mlžným subtropickým pralesem a mezi neuvěřitelně bizarními skalami a útesy uskutečníme v divokém pohoří ANAGA na severovýchodě ostrova. Odlet z Tenerife domů. 

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Stravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních, nebo dokoupených zásob. Možnost dokupovat potraviny budeme mít téměř každý den (jedinou výjimkou je dvoudenní trek, během kterého to nepůjde). Obchody s potravinami, pekárny, kavárny i hospody se nacházejí v blízkosti obou penzionů, ve kterých budeme nocovat. Ve druhém penzionu bude také možné si přímo na místě přiobjednat snídani (za cca 6 EUR/den). Pokud po večerech navštívíte některou místní hospůdku, budete moci ochutnat celou škálu kanárských specialit. V horské chatě, na které budeme nocovat během 2-denního výstupu na nejvyšší horu, žádná hospoda není. Funguje v ní však kuchyňka plně vybavená nádobím, vařičem, rychlovarnou konvicí a mikrovlnnou troubou, takže si zde můžete sami něco uvařit. 

Poznámka: Pokud se někdo z účastníků některého výletu nebude chtít zúčastnit, není to problém, můžete zůstat takový den u moře a strávit ho třeba koupáním, sluněním, šnorchlováním, ... Podle libosti. Průvodce vám také může v případě zájmu zařídit fakultativní výlet lodí spojený s pozorováním velryb a dalších kytovců, anebo můžete sami navštívit vynikající ohromnou zoologickou zahradu Loro Parque (kde kromě zvířat samotných uvidíte i show s delfíny, kosatkami, lachtany a papoušky). 

Cena: 17.850 KčÚtesy na pobřeží Atlantiku v pohoří Anaga

+ od cca 9.500 Kč za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Zvýhodněná kombinovaná cena: 33.800 Kč (pouze pokud kombinujete tuto výpravu na Tenerife s podzimním programem na Gomeru) + cena letenky

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu po Tenerife místními autobusy nebo minibusy, plavbu lodí pod útesy Los Gigantes, 10x nocleh v penzionu, 1x nocleh na horské chatě, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), individuelní vstupy do památek či přírodních objektů, fakultativní výlet lodí za pozorováním velryb (od 30 do 60 EUR/osobu podle délky výletu), vstup do Loro Parque (cca 40 EUR/osobu), poplatky za případné další fakultativní aktivity (šnorchlování, půjčování kol, individuelní doprava nad rámec programu, další výlety lodí, …).

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od února do listopadu. Napište si o více informací.  

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

 

 

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

fotogalerii z ostrova Tenerife najdete zde

článek o výstupu na nejvyšší horu Kanárů si můžete přečíst tady

chcete-li si domluvit přednášku o Kanárských ostrovech, klikněte sem

nahoru


GOMERA

nejkrásnější jednodenní výlety nalehko v zapomenutém atlantickém ráji

Aktuální vypsaný termín: 4.11. - 14.11. 2024                              11 dnů             zatím jsou volná místaSkalní zub Roque Agando na ostrově Gomera

Druhý nejmenší z kanárských ostrovů zatím naštěstí neláká přílišné davy turistů. A ti, kteří sem přijíždějí, dávají většinou přednost aktivnímu pohybu. Pokud právě mezi takové nadšence patříte, budete si tu připadat jako doma, mezi svými. Svým tvarem ostrov zdálky tak trochu připomíná obří kupku sena. Prakticky celý je tvořen sopečnými horami, které se zdvihají z Atlantiku do téměř 1.500 metrů. Zatímco pobřežní oblasti jsou spíše sušší a většinou porostlé křovinami, pryšci nebo opunciemi, v nitru ostrova se ukrývá opravdový klenot – horský mlžný prales Garajonay, který patří mezi nejkrásnější národní parky ve Španělsku. Gomera je také vyhlášená svými palmovými oázami, které patří k nejrozlehlejším a nejhezčím na celých Kanárech. Krajinu ostrova navíc doplňují divoké horské rokle, rozeklané skalní věže, úžasné vyhlídky i horské vesničky s malebnou koloniální architekturou a chutnou tradiční kuchyní. Až si po skončení každého výletu vychutnáte skleničku místního vína či likéru, nebo se vykoupete na pěkných plážích s tmavým sopečným pískem, možná zjistíte, že se vám z tohoto ostrova vůbec nechce.

Během výpravy budeme ubytováni prvních 6 nocí v apartmánech na jedné straně ostrova a další 4 noci v příjemném penzionu na opačné straně ostrova. Z obou těchto míst budeme každý den vyrážet na pečlivě vybrané jednodenní túry do hor a v menší míře i za Jedna z mnoha palmových oáz na ostrověpoznáním nebo koupáním. Kdo se výletů nebude chtít zúčastnit, bude si moci o to více užívat lenošení a koupání na krásných sopečných plážích. Obě místa ubytování leží v těsné blízkosti moře. 
Akci je možné absolvovat buď zcela samostatně nebo v kombinaci s podzimní výpravou na Tenerifekterá termínově předchází.

Předběžný program:
Letecký transfer na největší z Kanárských ostrovů – Tenerife. Přejezd do přístavu a přeplutí trajektem na ostrov GOMERA. Aklimatizace a ubytování v penzionu. Prohlédneme si maličkaté hlavní město SAN SEBASTIAN s krásnou katedrálou, historickým muzeem, přístavem, slavnou věží Torre del Conde a pěknou pláží. Vyrazíme do nitra hor, kde podnikneme túru po horském mlžném pralese a národním parku GARAJONAY (chráněn pod patronátem UNESCO). Nevynecháme ani nejvyšší horu ostrova Alto Garajonay (1.487 m) s úžasnými kruhovými výhledy.

Při dalším z výletů nás bude čekat dlouhý, ale krásný sestup z nejvyšších partií ostrova až k moři. Uvidíme při něm fantastické skalní věže Roque de Agando, Roque de Carmona a Roque de La Zarcita. Zastavíme se také na parádní vyhlídce na sedle DEGOLLADA DE PERAZA (946 m). Další túra nás zavede na skvostnou vyhlídku IGUALERO (1.323 m), odkud sestoupíme divokou roklí přes vesničku Imada až do podhorské vsi ALAJERO. Zájemci budou také moci navštívit největší „Dračí strom“ na Gomeře, nebo zajít na vyhlídkový vrchol Montaña Tagaragunche (800 m), kde v předkolumbovských dobách bývalo pohřebiště původních obyvatel Guančů.Katedrála v San Sebastianu

V polovině výpravy také zažijeme jeden volnější den, během kterého si budete moci užívat koupání na krásných atlantických plážích ve VALLE GRAN REY. Dále navštívíme oblast EL CEDRO a kolem pralesního kostelíka Ermita de Lourdes zavítáme do příjemného městečka HERMIGUA.

Podnikneme výstup na asi krajinářsky vůbec nejhezčí vrchol celého ostrova – stolovou horu FORTALEZA (1.243 m) a přes horské vesnice i samoty sestoupíme až k moři do Údolí velkého krále.

Následující celodenní túra nás bude čekat v severní části ostrova. Z městečka VALLEHERMOSO vyšplháme k fotogenické skalní věži Roque Cano, omrkneme pěkné návštěvnické centrum národního parku, pokocháme se úžasnými výhledy z vyhlídky Abrante (623 m) a sestoupíme do vesnice AGULO na burácejícím Atlantikem. Poslední půldenní túru vám naservíruji na vyhlídkovém hřebeni Cabezada de la Mérica (831 m). Se zájemci také podnikneme 3 – 4 hod. fakultativní plavbu lodičkou k fotogenickým útesům LOS ORGANOS. Pro opravdové nadšence se dá domluvit i výlet lodí za pozorováním velryb kulohlavců. 

Přeplutí z Gomery trajektem zpět na Tenerife a odlet z Kanárských ostrovů domů. 

Stolová hora FortalezaPočet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 13 osob

Stravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních, nebo dokoupených zásob. Možnost dokupovat potraviny budeme mít každý den. Obchody s potravinami, pekárny, kavárny i hospody se nacházejí v blízkosti obou míst, ve kterých budeme nocovat. Pokud po večerech navštívíte některou místní hospůdku, budete moci ochutnat celou škálu kanárských specialit. V apartmánech se navíc nachází kuchyňka plně vybavená nádobím, ledničkou, sporákem, rychlovarnou konvicí, mikrovlnnou troubou a kávovarem, takže si zde můžete sami něco uvařit.

Cena: 16.980 Kč

+ od cca 9.500 Kč za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Zvýhodněná kombinovaná cena: 33.800 Kč (pouze pokud kombinujete tuto výpravu na Gomeru s podzimním programem na Tenerife) + cena letenky

Západ slunce nad pobřežím GomeryCena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), 2x trajekt mezi ostrovy, veškerou společnou dopravu po ostrově místními autobusy či minibusy, 6x nocleh v apartmánu, 4x nocleh v penzionu, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), individuální vstupy do památek, fakultativní výlet lodí na útesy Los Organos (cca 40 EUR), poplatky za případné další fakultativní aktivity (šnorchlování, půjčování slunečníků a lehátek na plážích, kol, individuální doprava nad rámec programu, …)

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od února do listopadu. Napište si o více informací.  

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

článek o výstupu na nejvyšší horu Kanárů si můžete přečíst tady

chcete-li si domluvit přednášku o Kanárských ostrovech, klikněte sem

nahoru


LA PALMA

trek i jednodenní výlety na smaragdovém ostrově

Aktuální vypsaný termín: 14.11. - 24.11. 2024                             11 dnů                        zatím jsou volná místa

Horský hřeben nad Calderou de Taburiente

Ostrov La Palma je opravdovou lahůdkou pro všechny nadšené milovníky divoké přírody, hor a turistiky. Na této akci absolvujeme několik jednodenních výletů, a také 6-ti denní souvislý přechod přes vulkanické hory. Při něm projdeme „černou vulkánovou stezku“, krásné borovicové lesy, z ptačí perspektivy i zevnitř uvidíme jeden z největších vyhaslých stratovulkánů naší planety Caldera de Taburiente a podíváme se i na nejvyšší horu ostrova – Roque de los Muchachos (2.426 m). Přechod hor je už celkem náročný na fyzickou zdatnost účastníků. Během totoho treku je zařazen jeden odpočinkovější den, kdy půjdeme pouze nalehko. Přestože si vše potřebné po tuto dobu budeme nosit v batohu na zádech, naše batohy nemusí být nijak zvlášť těžké, protože v polovině putování budeme moci doplnit zásoby. Nocovat budeme během přechodu hor ve volné kanárské přírodě na tábořištích nebo v kempech ve vlastních stanech. Ostatní noci budou zajištěny v penzionu a zbytek programu nám vyplní jednodenní výlety. Během putování budeme mít čas prohlédnout si i některé kanárské pamětihodnosti, vykoupat se na parádních černých sopečných plážích ve vodách Atlantiku a samozřejmě ochutnat výtečná lapalmská vína. 

Endemická rostlina rodu EoniumPředběžný program:
Přelet na největší z Kanárských ostrovů – Tenerife. Trajektem se přepravíme na smaragdový ostrov La Palma a podnikneme celodenní aklimatizační výlet nalehko k jedné z nejmladších kanárských sopek TENEQUÍA, která chrlila lávu naposledy v roce 1971. Navštívíme také unikátní Salinas de Fuencaliente na mořském pobřeží s pěknými majáky. Prohlédneme si též jeskyně a převisy BELMACO s několik tisíc let starými skalními rytinami původních obyvatel.

První část treku v horách budeme putovat vnitřkem obrovského vulkánu a národního parku CALDERA DE TABURIENTE. Kromě divokých skal a krásných borovicových lesů uvidíme i barevné minerální prameny a posvátnou jeskyni TANAUSÚ. Na závěr třetího dne projdeme divokou soutěsku BARRANCO DE LAS ANGÚSTIAS a sejdeme k Atlantiku, kde se vykoupeme na pěkné písečné pláži.

Ve druhé části přechodu hor budeme putovat ve stopách původních obyvatel Guančů nad dávno vyhaslým obřím kráterem v národním parku CALDERA DE TABURIENTE. Po horském hřebeni vyšplháme až na nejvyšší horu ROQUE DE LOS MUCHACHOS do výšky 2.426 m. Kromě samotného vrcholu a výhledů zde uvidíme i třetí největší soustavu astronomických a astrofyzických teleskopů a observatoří na Zemi. Pokocháme se parádními vyhlídkami z vrcholů PICO BIRIGOYO (1.807 m), DESEADA (1.951 m) a SAN MARTÍN (1.597 m) a po Stezce černých vulkánů přejdeme nádhernými borovými lesy na úplný jih ostrova.Na stezce "Černých vůlkánů"

Návštěva hlavního města a koloniálních památek SANTA CRUZ DE LA PALMA, možnost prohlídky Námořního muzeaCelodenní výlet nalehko mezi tunely a vodopády po horských cestách a starém zavlažovacím kanálu v unikátní pralesní biosférické rezervaci a soutěsce LOS TILOSPro zájemce se nabízí i fakultativní výlet na farmu a do manufaktury na zpracování tabáku a výrobu doutníků, též možnost koupání na sopečných plážích v LOS CANCAJOS. Nákupy posledních dárků a přelet z La Palmy zpět domů.

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 12 osob

Stravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních, nebo dokoupených zásob a ve vaší režii. Ve dnech, kdy budeme podnikat jednodenní výlety nalehko, budete moci dokupovat potraviny každý den. Obchody s potravinami, pekárny, kavárny i hospody, se nacházejí v blízkosti penzionu, ve kterém budeme nocovat. Pokud po večerech navštívíte některou místní hospůdku, budete moci také ochutnat celou škálu kanárských specialit. Během přechodu hor nemusíte nosit úplně všechen proviant s sebou, protože přibližně v polovině treku se dostaneme 1x do civilizace, kde si budete moci doplnit zásoby. 

Jarní, zasněžené vrcholky La PalmyCena: 16.560 Kč

+ od cca 9.500 Kč za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu po ostrovech místními autobusy nebo minibusy, 2x přeplutí trajektem mezi ostrovy, 5x nocleh v penzionu, 1x nocleh v kempu, 4x nocleh na tábořišti, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké
středoevropské letiště), individuelní vstupy do památek či přírodních objektů, poplatky za případné fakultativní aktivity (šnorchlování, půjčování kol, individuelní doprava nad rámec programu, výlety lodí, …).

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi tohoto Ranní pohled z hor La Palmy k ostrovu Tenerifeputování. Kdykoliv dle zájmu od února do listopadu. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky. 

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

fotogalerii z ostrova La Palma najdete zde

článek o výstupu na nejvyšší horu Kanárů si můžete přečíst tady

chcete-li si domluvit přednášku o Kanárských ostrovech, klikněte sem

nahoru

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 16.07.2024 10:59:30