Mallorca

Cestovatelské výpravy a expedice - Mallorca

MALLORCA

turistika, památky, hory, moře i útesy na největším
z Baleárských ostrovů

Na túře v horách MallorcyVětšina našinců si při vyslovení jména Mallorca představí válecí nebo koupací dovolenou na plážích Středozemního moře. Málokdo už ale ví, že tento španělský ostrov nabízí aktivnějším turistům mnohem více. Celou severní část ostrova zaujímá téměř 90 km dlouhé, vápencové pohoří Serra de Tramuntana, které bylo nedávno zařazeno na seznam přírodních památek UNESCO. Hory jsou protkány desítkami kilometrů stezek, které vedou od pomerančových a mandloňových sadů v údolích až po nejvyšší vrcholky. Ty sice nedosahují takových výšek jako třeba v Alpách nebo Pyrenejích, zato se zvedají přímo z moře, takže podniknout v jediném dni výstup či sestup 1.000 výškových metrů rozhodně není na tomto ostrově nic neobvyklého. Kromě hor samotných navštívíme i divoké, rozeklané útesy na pobřeží, krásné dubové a borovicové lesy, uvidíme kamenné horské vesnice, středověké hrady i obranné věže, vápencové jeskyně, ochutnáme výtečná vína a okusíme koupel na již zmiňovaných středomořských plážích. Pojeďte tento ostrovní kousek světa poznat!
 
Vyberte si výpravu z následující nabídky:

 


ZA PŘÍRODOU A HORAMI MALLORCY - jednodenní túry nalehko 

Aktuální vypsaný termín: 3.3. - 11.3. 2024                                                  9 dnů                             zatím jsou volná místa

Na stezce Ruta de Pedra en SecJednodenní hvězdicovité túry po Mallorce jsou určeny pro ty z vás, kteří jen neradi nosíte těžký batoh na zádech a raději si naplno užíváte výletů nalehko. Jarní termín akce nám zaručuje velmi příjemné klima během výletů. Na jaře bývá navíc rozkvetlá příroda, takže pokud vás aspoň trochu zajímá botanika, je to to nejlepší možný termín. Po celou dobu budeme ubytováni v penziónu v hlavním městě Mallorcy, odkud budeme každý den vyrážet nalehko na půl- až celodenní výšlapy do hor nebo po útesech a občas i za poznáním. Akci je možné absolvovat buď zcela samostatně, nebo si ji prodloužit v kombinaci s přechodem hor Serra de Tramuntana o dalších 9 dnů, který termínově navazuje.

Předběžný program: 
Přílet na Mallorcu, ubytování v penzionu a aklimatizace. Prohlídka hlavního města ostrova - PALMA DE MALLORCA (středověké hradby, množství kostelů, tržnice, královský palác Almudaina, pobřežní promenáda s přístavem, arabské lázně, impozantní katedrála Sa Seu, pro zájemce návštěva královského hradu Castell de Bellver s unikátní kruhovou hradbou).

Výlety po lesích a útesech v oblasti Port ď Andratx s krásnými výhledy na „Dračí ostrov“ SA DRAGONERA a možností koupání. Na Podmanivá krása mallorských jeskynípoloostrově ALCÚDIA podnikneme celodenní túru od kláštera Victòria po vápencových útesech, vyšplháme až na vyhlídkový kopec TALAYA ALCÚDIA (446 m). Cestou možnost koupání v krásné zátoce Platja ďes Coll Baix mezi skalami. 

Podnikneme fakultativní výlet historickým vláčkem zvaným Pomerančový Expres do městečka SÓLLER. Zájemci zde budou moci navštívit botanickou zahradu nebo podniknout fakultativní výlet lodí do nádherné zátoky SA CALOBRA s parádní možností koupání. Další celodenní túra nás pak zavede na tzv. „Matterhorn Mallorcy“ PUIG DE GALATZÓ (1.026 m) s fascinujícími výhledy na celý horský masiv Serra de Tramuntana (přírodní památka UNESCO). Celodenní výlet k vodopádu Es Freu a na kopec PUIG D‘ALARÓ (825 m) s ruinami středověkého hradu, poutním kostelíkem a panoramatickými rozhledy do okolní krajiny.

Výlet do pobřežního městečka Porto Cristo, kde navštívíme unikátní krasovou COVES DEL DRAC (Dračí jeskyni) s monumentálními dómy, podzemním jezerem a nádhernou krápníkovou výzdobou. Kromě toho se též projdeme po útesech nad pobřežím a na závěr se vykoupeme v moři. Poslední nákupy suvenýrů a odlet z Palma de Mallorca zpět domů.

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Ubytování a stravování během akce:

Ubytování: Na Mallorce budeme po celou dobu ubytováni v příjemném penzionu, který se nachází v historické části hlavního města. Pokoje v penzionu jsou dvou- nebo třílůžkové a jsou vybaveny povlečením. WC a sprchy jsou vždy společné na chodbě (pro cca 3 - 4 pokoje).

Mallorské pláže a pobřežíStravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních, nebo dokoupených zásob. Možnost dokupovat potraviny budeme mít prakticky každý den. Obchody s potravinami, pekárny, kavárny i hospody se nacházejí v blízkosti penzionu, ve kterém budeme nocovat. V penzionu bude také možné si přímo na místě přiobjednat snídani (za cca 6 EUR/den). Pokud po večerech navštívíte některou místní hospůdku, budete moci ochutnat množství mallorských specialit.

Cena: 15.920 Kč + cca od 6.500 Kč za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek) 

Zvýhodněná kombinovaná cena: 29.500 Kč (pouze pokud kombinujete tuto výpravu s navazující akcí Serra de Tramuntana) + cena letenky

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu po Mallorce místními autobusy, nebo vlakem, 8x nocleh v penzionu, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), individuelní vstupy do památek, fakultativní jízdu historickým vláčkem do Sólleru a zpět, fakultativní výlet lodí do zátoky Sa Calobra (cca 30 EUR), individuelní dopravu nad rámec programu, příp. půjčování kol, lodí, slunečníků a lehátek na plážích.

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 nebo více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této akce. Kdykoliv dle zájmu od března do června či od září do listopadu. Napište si o více informací.  

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

fotky z přírody a hor Mallorcy si můžete prohlédnout tady

chcete-li si domluvit přednášku o Mallorce, klikněte sem

nahoru


SERRA DE TRAMUNTANA - přechod mallorských hor na polotěžko

Aktuální vypsaný termín: 11.3. - 19.3. 2024                                                     9 dnů                        poslední 2 volná místa

Představte si impozantní horské kulisy vápencových štítů, které jsou z jedné strany lemovány vnitrozemskou nížinou a ze strany druhé pak divokým, rozervaným pobřežím Středozemního moře. Pohoří je tak dlouhé, že z jednoho okraje hor na druhý nedohlédnete. Přesně takhle Při východu slunce v pohoří Serra de Tramuntanavypadá krajina v téměř 90 km dlouhém horském masivu Serra de Tramuntana. Během této akce podnikneme 7-ti denní trek na polotěžko v centrální části těchto divokých hor severní části Mallorcy. Při něm budeme putovat po unikátní stezce „Ruta de Pedra en Sec" (Stezka suchých kamenů), která Tramuntanou prochází napříč. Přestože půjdeme převážně horami, dostaneme se i k moři, kde se v polovině treku a poté i v jeho závěru budete moci parádně vykoupat.

Tento přechod už bude o něco náročnější než jednodenní výlety, půjdeme během něj na polotěžko, nocovat však budeme vždy pod střechou na útulných horských chatách. Na chatách je vždy možné zájemcům domluvit snídaně a večeře, nemusíte tedy s sebou tahat ani stan, ani nijak moc jídla. Výpravu je možné absolvovat buď zcela samostatně, nebo si ji prodloužit o dalších 9 dnů v kombinaci s jednodenními túrami (viz akce Za přírodou a horami Mallorcy).

Předběžný program:
Přílet na Mallorcu, ubytování v penzionu v Palma de Mallorca, krátká večerní návštěva historického jádra hlavního města a aklimatizace.

Nastoupíme na 6-ti denní přechod centrálního horského hřebene SERRA DE TRAMUNTANA (přírodní památka UNESCO). Budeme putovat po unikátní horské stezce GR 221 „Ruta de Pedra en Sec“, navštívíme horský klášter ve Valldemosse, kde pobýval známý hudební skladatelPod horami nás čekají divoké útesy i krásné pláže Frederic Chopin. Projdeme citrusové plantáže i kamenné horské vesnice, pokusíme se vyšplhat na vyhlídkové vrcholy PUIG DE TEIX (1.064 m), PUIG DE ĽOFRE (1.093 m) a PUIG TOMIR (1.103 m), prohlédneme si nejpoutnější horský klášter ostrova LLUC i skalní město v jeho blízkosti. Zlatým hřebem přechodu bude výstup na nejvyšší dosažitelnou horu ostrova – MASSANELLA (1.367 m) s grandiózními rozhledy. Přestože půjdeme po horách, budeme se moci během treku též vykoupat v moři a dokonce se svezeme historickou tramvají zvanou Pomerančový expres. Během celého přechodu hor nocujeme pod střechou na pěkných horských chatách.

Po skončení přechodu hor navštívíme 
malebné historické městečko Pollença a závěrečná půldenní túra nalehko nás zavede na poloostrov FORMENTOR s nádhernými útesy, malými plážičkami, skvělým koupáním, vyhlídkou na část hřebene pohoří Serra de Tramuntana i pozorováním početných kolonií mořských ptáků. Poslední nákupy, přesun zpět do hlavního města a odlet domů.

Počet účastníků: minimálně 7 osob, maximálně 14 osob

Ubytování a stravování během akce:

Ubytování: První noc po příletu na Mallorcu budeme ubytováni v příjemném penzionu, který se nachází v historické části hlavního města. Pokoje v tomto penzionu jsou dvou- nebo třílůžkové a jsou vybaveny povlečením. Ostatní noci během přechodu mallorských hor prožijeme na útulných horských chatách. Na nich se vždy nocuje ve společných turistických noclehárnách. Penzion i všechny horské chaty jsou vybaveny WC, umývárnami a sprchami s teplou vodou. 

Stravování: Stravování je po celou dobu akce z vlastních, nebo dokoupených zásob. Možnost dokupovat potraviny budeme mít hlavně na začátku výpravy. Během samotného přechodu hor to bude možné hlavně během prvních 3 dnů (malé vesnické obchody), v dalších 3 dnech už na moc obchodů nenarazíme. Pak zase až na závěr akce. V každé horské chatě bude ale možné si přímo na místě přiobjednat snídani (za cca 6 EUR), nebo večeři (cca 13 EUR). Pokud v horských vesnicích navštívíte některou místní hospůdku, budete moci ochutnat nejrůznější mallorské speciality.

Důležité upozornění: Během treku nocujeme na horských chatách, které ale mají omezený počet míst. Proto je nutné, aby se kvůli včasné rezervaci ubytování zájemci o tuto výpravu přihlásili nejpozději do čtvtka 1.2. 2024!!!

Horský hřbet Serra de TramuntanaCena: 14.150 Kč + cca od 6.500 Kč za zpáteční letenku včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Zvýhodněná kombinovaná cena: 29.500 Kč (pouze pokud kombinujete tuto výpravu s předchozí akcí Za přírodou a horami Mallorcy) + cena letenky

Cena zahrnuje: vyřízení letenek (v případě zájmu), veškerou společnou dopravu po Mallorce místními autobusy, 1x nocleh v penzionu, 7x nocleh na horské chatě, 1x jízdu historickou tramvají zvanou Pomerančový Expres, služby průvodce, informační materiály a mapky navštívených oblastí.

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň, nebo jiné velké středoevropské letiště), individuelní vstupy do památek a zahrad, individuelní dopravu nad rámec programu.

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 8 a více osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této výpravy. Kdykoliv dle zájmu od března do června či od září do listopadu. Napište si o více informací.

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

fotky z hor Mallorcy si můžete prohlédnout tady

chcete-li si domluvit přednášku o Mallorce, klikněte sem

nahoru

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 16.07.2024 10:59:30