Kuba

Zájezdy a expedice - Kuba

KUBA

za poznáním „perly Karibiku”, ostrov doutníků, rumu, salzy a amerických veteránů

Aktuální vypsaný termín: 26.11. - 12.12. 2022                                                                                            17 dnů

Kuba je největším z ostrovů v souostroví Velké Antily. Místo, kam připlul Kryštof Kolumbus a odkud začala kolonizace celé Ameriky. Ostrov, proslavený revolucionáři Che Guevarrou a Fidelem Castrem. Také jedna z posledních bašt socialismu, která sebe sama ráda nazývá „Ostrovem svobody“. V každém případě ale velice bezpečná země. Pojeďte poznat spolu se mnou nejkrásnější místa tohoto Krásná karibská pláž Ancón na jihu Kubytropického ráje. Navštívíme města i chudý venkov, uvidíme krásnou koloniální architekturu i mnohé z památníků kubánské revoluce, podnikneme výlet pralesem, navštívíme krokodýlí farmu, vykoupeme se v tůních pod vodopády, stejně jako na bělostných plážích Karibiku i Atlantiku, projdeme se po hradbách středověkých pevností a samozřejmě ochutnáme místní speciality. Co si takhle vychutnat skleničku pravého kubánského rumu nebo čerstvě ubalený doutník přímo v místě jeho vzniku? Až se po večerech zaposloucháte do tanečních rytmů divoké salzy, možná zjistíte, že se vám z tohoto ostrova vůbec nechce vracet … Země momentálně stojí na prahu velkých změn. Jen těžko se dá předvídat, k čemu povedou. Zažijte proto Kubu takovou, jaká dosud je!

Během zájezdu navštívíme většinu pozoruhodných míst, které ostrov nabízí. Pěkným zpestřením programu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru (vždy max. do 15 km). 

Předběžný program: 

Odlet z ČR na Kubu, ubytování v Havaně na tři noci. Prohlídka hlavního města HAVANA – slavné nábřeží Malecón, pomníky všech možných kubánských revolucí, nejstarší divadlo amerického kontinentu, náměstí Revoluce s vyhlídkovou věží, … večer vzpomínky na Ernesta Hemingwaye nad sklenkou cuba libre nebo daiquirí v proslulých barech. V Havaně dohromady strávíme celé 2 dny a nudit se tu rozhodně nebudeme – čekají nás koloniální domy, paláce a kostely, Capitolio Nacional (kubánský „Bílý dům“), muzeum rumu, továrna na výrobu špičkových doutníků, promenáda Prado, ulice Staré Havany (UNESCO), španělské středověké pevnosti na okraji havanského zálivu a pietní místo Colón, pro zájemce se nabízí i návštěva některého hudebního baru na ostrově, nebo slavného kabaretu Tropicana

Vodopády Salto de CaburníBrzy ráno přelet do druhého největšího kubánského města SANTIAGO DE CUBA – kolébky „kubánské revoluce“, ale také nejrůznějších kubánských hudebních stylů. V Santiagu stávíme celý den – katedrála, nejstarší dům na ostrově z roku 1522, proslulé kasárna Moncada, Velázquezův balkón, muzeum karnevalu, slavný hřbitov Santa Ifigenia, na kterém jsou pohřbeni revolucionáři José Martí i mnohem slavnější Fidel Castro, … večer možnost zavítat do některého z živých hudebních barů. 

Další den podnikneme turistický výšlap na vyhlídkový vrchol LA GRAN PIEDRA (1.225 m), navštívíme historickou kávovou plantáž La Isabelica, kterou původně založili francouzští uprchlíci z Haiti, vykoupeme se na krásné karibské pláži Siboney a prohlédneme si mohutnou pevnost Castillo de San Pedro de la Roca del Morro (UNESCO) na pobřeží Karibiku. 

Další výlet nás zavede do národního parku BACONAO (přírodní památka UNESCO) se stejnojmennou lagunou. Budete mít možnost navštívit zrekonstruovanou vesnici původních indiánských obyvatel Taínů a projít se unikátním dinosauřím parkem ve Valle de la Prehistoría

Prohlédneme si nejvyznamnější kubánské poutní místo - baziliku El Cobre a přejedeme do provincie Holguín. Zde se vykoupeme na proslavené atlantické pláži GUARDALAVACA a navštívíme zátoku a památník Bahía de Bariay, kde se mořeplavec Kryštof Kolumbus v roce 1492 poprvé vylodil na Kubě. Přejezd do příjemného městečka Trinidad

Vynikající kubánští muzikanti vám zahrají přímo na uliciDopoledne fakultativní jízda parním vláčkem do údolí Valle de los Ingenios (UNESCO) – oblast vyhlášená pěstováním cukrové třtiny, prohlídka místních farem, skvělé výhledy ze 44 m vysoké vyhlídkové věže Torre de Iznaga, návštěva staré fabriky na zpracování cukrové třtiny. Odpolední prohlídka historického TRINIDADU (UNESCO) s nádhernou koloniální architekturou, tradiční muzikou (salsa, …) na slavných schodech, spoustou kostelů, muzeí a vyhlídek, ... Koho by výlet vlakem nelákal, může alternativně strávit den koupáním a lenošením u KARIBIKU.

Celodenní lenošení, koupání či šnorchlování na bělostné karibské pláži ANCÓN. Alternativně se nabízí fakultativní možnost celodenní plavby katamaránem na rajský ostrov Cayo Blanco spojený s parádním šnorchlováním. Výlet do vápencového pohoří SIERRA DEL ESCAMBRAY spojený s kratší túrou do pralesa a koupáním v modrozelených tůních pod některým z tamních vodopádů (buď Salto de Caburní, nebo Vegas Grandes). Odpolední přejezd do města SANTA CLARA, kde se krátce projdeme po historickém centru města a především navštívíme 2 monumentální pomníky slavného revolucionáře Ernesta „Che“ Guevarry.

Navštívíme vápecovou cenotu Cueva de los Peces se skvělým koupáním poblíž slavné Zátoky sviní. V Zátoce sviní budete mít možnost navštívit slavné revoluční muzeum a na sklonku dne se vykoupeme na plážích Playa Larga. Další den si prohlédneme krokodýlí farmu na poloostrově ZAPATA, a podnikneme výlet lodí po jezeře Laguna del Tesoro (Laguna pokladů) do indiánské vesnice původních obyvatel Taínů. 

Kuba je proslulá také svými koloniálními památkamiDále zavítáme do malebného údolí a národního parku Viñales (UNESCO) – krasové oblasti vápencových hor ve tvaru homolí (tzv. mogoty). V NP VIÑALES – podnikneme celodenní pěší výlet kolem mogoty del Vale a menších jeskyní na „fincy“ – vyhlášené plantáže, na kterých se pěstuje, sklízí a suší nejlepší kubánský tabák, pro zájemce možnost ochutnat čerstvě ubalený doutník, mrkneme se také na skalní malbu Mural de la Prehistoria

Podnikneme výlet na překrásné atlantické, písečné pláže Cayo Jutías, kde si budete moci užívat závěrečné koupání nebo šnorchlování. Pokud by někdo na pláže nechtěl, může alternativně vyrazit na fakultativní výlet s jízdou na koních v údolí pod mogotami kolem Viňales. 

Na úplný závěr pak podnikneme plavbu lodičkou po podzemní řece v hloubi krápníkové jeskyně Cueva de los Indios a zastavíme se na vykoupání u příjemných kaskád San Juan. 

Poslední nákupy, cesta do Havany na letiště, odbavení a odlet z Kuby zpět do Prahy. 

Ubytování a stravování:

Ubytování: Během pobytu na Kubě budeme nocovat v tzv. casas particulares, což je v podstatě ubytování v soukromí, přímo v kubánských rodinách. Tento způsob ubytování má obrovskou výhodu v tom, že vám umožní nahlédnout do života i domácnosti obyčejných Kubánců. Během takového ubytování se mnohdy také od místních lidí dozvíte spoustu zajímavých informací, které byste jinak zjišťovali jen velmi těžko. Na druhou stranu – jen málokterá domácnost disponuje tak velkými ubytovacími kapacitami, aby ubytovala najednou celou naší skupinu, takže téměř vždy se na ubytování budeme rozdělovat do více rodin. Nocuje se většinou ve 2-3 lůžkových pokojích, přičemž občas se setkáme i s tzv. dvoulůžkovými „matrimonial“ = postelemi typu letiště. Takže pokud necestujete s partnerem (-kou), může se Vám stát, že budete někdy spát na takovéto velké posteli ještě s někým jiným ze skupiny účastníků. Většina casas particulares také turistům nabízí možnost snídaní a večeří (viz dále odstavec Stravování).

Na kubánských ulicích lze stále potkat nablýskané vozy z 50. let minulého stoletíStravování: Stravování na Kubě bude po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Ve všech casas particulares, kde budeme nocovat, se dá vždy za příplatek domluvit snídaně i večeře. Tyto snídaně a večeře nejsou zahrnuty do ceny zájezdu. Snídaně vychází v průměru kolem 5 – 6 USD a večeře od 10 do 15 USD. Kubánská kuchyně není až tak rozmanitá (jako třeba latinoamerická), ale určitě budete mít možnost ochutnat tradiční congrí, moros y cristianos, různé druhy krevet, typické smažené banány nebo různé druhy exotického ovoce. Kuba je také proslulá svým kubánským rumem, který slouží jako základ do typických míchaných nápojů – Daiquirí, Mojito, Cuba Libre, atd. Přes den budete moci občas využít také místní restaurace, hospůdky či pouliční stánky. Za přijatelné ceny je také možné ochutnat různé speciality z mořských živočichů. Vzhledem k tomu, že budeme každý den v nějakém městě nebo alespoň kubánské vesnici, bude možné dokupovat základní potraviny prakticky denně. Podobně jako kubánská měna, jsou i obchody na Kubě rozdělené na ty, v nichž se platí místním kubánským pesem (CUP neboli MN) a kde většinou nemají téměř nic, a na obchody „dolarové“, v nichž budete používat CUC. Tam bývá výběr lepší. Dobře najíst se dá v turistických restauracích (platí se v nich CUC) zvaných paladares. Za oběd nebo večeři v těchto „dolarových“ restauracích zaplatíte obvykle 10 – 20 CUC. Kubánská pesa přesto využijete u místních stánkařů anebo na trzích s ovocem a zeleninou. Ceny potraviny v obchodech jsou na velmi různé úrovni – pokud je seženete za kubánská pesa (CUP či MN), budou klidně 3 – 4x levnější než u nás. Naopak při nákupu a platbě v CUC, můžete za potraviny klidně zaplatit i 2 – 3x více než u nás. Upozornění! Na Kubu platí přísný zákaz dovozu vlastních potravin, jedinou výjimkou jsou potraviny v konzervách. 

Doprava po Kubě: Všechny společné přesuny absolvujeme luxusním pronajatým mikrobusem a 1x nás také bude čekat vnitostátní přelet (z Havany do Baracoa). Po městech budeme mezi památkami většinou chodit po svých, v případě zájmu budete mít možnost na vlastní náklady otestovat místní taxi, městský autobus, koňskou bryčku nebo cyklorikšu. Během fakultativních výletů budete mít také možnost vyzkoušet jízdu parním vlakem a též nejrůznějšími druhy člunů a lodí.

Oblíbenou hrou kubánských mužů je dominoPočet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 15 osob

Cena: 60.800(cena je již včetně zpáteční letenky a všech letištních poplatků)

Zvýhodněná First minute cena: 58.976 Kč (platí pouze do 26.7. 2022)

Cena zahrnuje: zpáteční letenku na Kubu včetně všech tax a poplatků, místní přelet z Havany do Santiago de Cuba, veškerou společnou dopravu po Kubě pronajatým mikrobusem, 15x ubytování v casas particulares, služby průvodce, pojištění proti úpadku CK, mapky a informační materiály. 

Cena nezahrnuje: stravování, kubánské vízum (za příplatek 1.050 Kč), jízdu parním vlakem (cca 15 USD), vstupy do památek a přírodních rezervací (asi 130 USD), spropitné pro místní řidiče mikrobusu (cca 10 USD/osobu), fakultativní výlet katamaránem na ostrov Cayo Blanco (cca 55 USD). 

Poznámka: tento zájezd v sezóně 2022 opět organizuji a budu průvodcovat ve spolupráci s partnerskou CK MUNDO. Řídí se tedy všeobecnými podmínkami této cestovní kanceláře. Tyto podmínky si můžete stáhnout jako PDF zde. Přihlásit se na tento zájezd můžete přímo na této stránce níže. 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 9 až 17 osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této akce. Kdykoliv dle zájmu během celého roku. Nutno domluvit s předstihem alespoň 6 měsíců dopředu. Napište si o více informací.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

 

chcete-li si domluvit přednášku o Kubě, klikněte sem

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 02.05.2024 08:35:46