Kuba

Zájezdy a expedice - Kuba

KUBA

za poznáním „perly Karibiku”, ostrov doutníků, rumu, salzy a amerických veteránů

Aktuální vypsaný termín: 21.11. - 7.12. 2020                                                                                            17 dnů

Kuba je největším z ostrovů v souostroví Velké Antily. Místo, kam připlul Kryštof Kolumbus a odkud začala kolonizace celé Ameriky. Ostrov, proslavený revolucionáři Che Guevarrou a Fidelem Castrem. Také jedna z posledních bašt socialismu, která sebe sama ráda nazývá „Ostrovem svobody“. V každém případě ale velice bezpečná země. Pojeďte poznat spolu se mnou nejkrásnější místa tohoto Krásná karibská pláž Ancón na jihu Kubytropického ráje. Navštívíme města i chudý venkov, uvidíme krásnou koloniální architekturu i mnohé z památníků kubánské revoluce, podnikneme výlet pralesem, navštívíme krokodýlí farmu, vykoupeme se v tůních pod vodopády, stejně jako na bělostných plážích Karibiku i Atlantiku, projdeme se po hradbách středověkých pevností a samozřejmě ochutnáme místní speciality. Co si takhle vychutnat skleničku pravého kubánského rumu nebo čerstvě ubalený doutník přímo v místě jeho vzniku? Až se po večerech zaposloucháte do tanečních rytmů divoké salzy, možná zjistíte, že se vám z tohoto ostrova vůbec nechce vracet … Země momentálně stojí na prahu velkých změn. Jen těžko se dá předvídat, k čemu povedou. Zažijte proto Kubu takovou, jaká dosud je!

Během zájezdu navštívíme většinu pozoruhodných míst, které ostrov nabízí. Pěkným zpestřením programu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru (vždy max. do 15 km). 

Předběžný program: 

Odlet z ČR na Kubu, přílet tam večer, noční ubytování v Havaně. Prohlídka hlavního města HAVANA – slavné nábřeží Malecón, pomníky všech možných kubánských revolucí, nejstarší divadlo amerického kontinentu, náměstí Revoluce s vyhlídkovou věží, … večer vzpomínky na Ernesta Hemingwaye nad sklenkou cuba libre nebo daiquirí v proslulých barech. V Havaně dohromady strávíme celé 2 dny a nudit se tu rozhodně nebudeme – čekají nás koloniální domy, paláce a kostely, Capitolio Nacional (kubánský „Bílý dům“), muzeum rumu, továrna na výrobu špičkových doutníků, promenáda Prado, ulice Staré Havany (UNESCO), španělské středověké pevnosti na okraji havanského zálivu a pietní místo Colón, pro zájemce se nabízí i návštěva některého hudebního baru na ostrově, nebo slavného kabaretu Tropicana

Vodopády Salto de CaburníBrzy ráno přelet do nejvýchodnějšího kubánského města BARACOA, kde vzniklo první španělské osídlení na Kubě a kde se pěstují kakaovníky a vyrábí čokoláda. Prohlídka města – pevnost, památník Kryštofa Kolumba, archeologické muzeum, podvečerní koupání v moři a obdivování mohutného příboje na atlantických útesech. Výlet do džungle, výšlap na vyhlídku El Mirador a k vápencové jeskyni Cueva del Água s možností romantického koupání uvnitř jeskyně. Při návratu možnost odpoledního koupání ve vlnách Atlantiku.

Další den podnikneme turistický výšlap na stolovou horu EL YUNQUE (569 m) porostlou tropickým pralesem, anebo výlet do krásného kaňonu v ústí řeky YUMURÍ, alternativně se nabízí celodenní koupání v Atlantiku. 

Půldenní přejezd do druhého největšího kubánského města SANTIAGO DE CUBA – kolébky „kubánské revoluce“, ale také nejrůznějších kubánských hudebních stylů. Cestou se zastavíme na horské vyhlídce Alto de Cotilla a zažijeme též koupání na krásné karibské pláži Siboney. V Santiagu stávíme celý den – katedrála, nejstarší dům na ostrově z roku 1522, proslulé kasárna Moncada, Velázquezův balkón, muzeum karnevalu, slavný hřbitov Santa Ifigenia, na kterém jsou pohřbeni revolucionáři José Martí i mnohem slavnější Fidel Castro, … večer možnost zavítat do některého z živých hudebních barů. 

Prohlídka baziliky El Cobre (nejvýznamnější kubánské poutní místo) a mohutné pevnosti Castillo de San Pedro de la Roca del Morro (UNESCO) na pobřeží Karibiku. Přejezd do příjemného městečka Trinidad.

Vynikající kubánští muzikanti vám zahrají přímo na uliciDopoledne fakultativní jízda parním vláčkem do údolí Valle de los Ingenios (UNESCO) – oblast vyhlášená pěstováním cukrové třtiny, prohlídka místních farem, skvělé výhledy ze 44 m vysoké vyhlídkové věže Torre de Iznaga, návštěva staré fabriky na zpracování cukrové třtiny. Odpolední prohlídka historického TRINIDADU (UNESCO) s nádhernou koloniální architekturou, tradiční muzikou (salsa, …) na slavných schodech, spoustou kostelů, muzeí a vyhlídek, ... Koho by výlet vlakem nelákal, může alternativně strávit den koupáním a lenošením u KARIBIKU.

Celodenní lenošení, koupání či šnorchlování na bělostné karibské pláži ANCÓN. Alternativně se nabízí fakultativní možnost celodenní plavby katamaránem na rajský ostrov Cayo Blanco spojený s parádním šnorchlováním. Výlet do vápencového pohoří SIERRA DEL ESCAMBRAY spojený s kratší túrou do pralesa a koupáním v modrozelených tůních pod některým z tamních vodopádů (buď Salto de Caburní, nebo Vegas Grandes). Odpolední přejezd do města SANTA CLARA, kde se krátce projdeme po historickém centru města a především navštívíme 2 monumentální pomníky slavného revolucionáře Ernesta „Che“ Guevarry.

Krátce se projdeme také centrem „kubánské Paříže“ – městem CIENFUEGOS (UNESCO) s honosnými bulváry a okázalými koloniálními domy. Navštívíme vápecovou cenotu Cueva de los Peces se skvělým koupáním poblíž slavné Zátoky sviní. Další den si prohlédneme krokodýlí farmu na poloostrově ZAPATA, a podnikneme výlet lodí po jezeře Laguna del Tesoro (Laguna pokladů) do indiánské vesnice původních obyvatel Taínů. 

Kuba je proslulá také svými koloniálními památkamiDále zavítáme do malebného údolí a národního parku Viñales (UNESCO) – krasové oblasti vápencových hor ve tvaru homolí (tzv. mogoty). V NP VIÑALES – podnikneme celodenní pěší výlet kolem mogoty del Vale a menších jeskyní na „fincy“ – vyhlášené plantáže, na kterých se sklízí a suší nejlepší kubánský tabák, pro zájemce možnost ochutnat čerstvě ubalený doutník, mrkneme se také na skalní malbu Mural de la Prehistoria

Na úplný závěr pak podnikneme plavbu lodičkou po podzemní řece v hloubi krápníkové jeskyně Cueva de los Indios a zastavíme se na vykoupání u příjemných kaskád San Juan. 

Poslední nákupy, cesta do Havany na letiště, odbavení a odlet z Kuby zpět do Prahy. 

Ubytování a stravování:

Ubytování: Během pobytu na Kubě budeme nocovat v tzv. casas particulares, což je v podstatě ubytování v soukromí, přímo v kubánských rodinách. Tento způsob ubytování má obrovskou výhodu v tom, že vám umožní nahlédnout do života i domácnosti obyčejných Kubánců. Během takového ubytování se mnohdy také od místních lidí dozvíte spoustu zajímavých informací, které byste jinak zjišťovali jen velmi těžko. Na druhou stranu – jen málokterá domácnost disponuje tak velkými ubytovacími kapacitami, aby ubytovala najednou celou naší skupinu, takže téměř vždy se na ubytování budeme rozdělovat do více rodin. Nocuje se většinou ve 2-3 lůžkových pokojích, přičemž občas se setkáme i s tzv. dvoulůžkovými „matrimonial“ = postelemi typu letiště. Takže pokud necestujete s partnerem (-kou), může se Vám stát, že budete někdy spát na takovéto velké posteli ještě s někým jiným ze skupiny účastníků. Většina casas particulares také turistům nabízí možnost snídaní a večeří (viz dále odstavec Stravování).

Na kubánských ulicích lze stále potkat nablýskané vozy z 50. let minulého stoletíStravování: Stravování na Kubě bude po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Ve všech casas particulares, kde budeme nocovat, se dá vždy za příplatek domluvit snídaně i večeře. Tyto snídaně a večeře nejsou zahrnuty do ceny zájezdu. Snídaně vychází v průměru kolem 5 – 6 USD a večeře od 10 do 15 USD. Kubánská kuchyně není až tak rozmanitá (jako třeba latinoamerická), ale určitě budete mít možnost ochutnat tradiční congrí, moros y cristianos, různé druhy krevet, typické smažené banány nebo různé druhy exotického ovoce. Kuba je také proslulá svým kubánským rumem, který slouží jako základ do typických míchaných nápojů – Daiquirí, Mojito, Cuba Libre, atd. Přes den budete moci občas využít také místní restaurace, hospůdky či pouliční stánky. Za přijatelné ceny je také možné ochutnat různé speciality z mořských živočichů. Vzhledem k tomu, že budeme každý den v nějakém městě nebo alespoň kubánské vesnici, bude možné dokupovat základní potraviny prakticky denně. Podobně jako kubánská měna, jsou i obchody na Kubě rozdělené na ty, v nichž se platí místním kubánským pesem (CUP neboli MN) a kde většinou nemají téměř nic, a na obchody „dolarové“, v nichž budete používat CUC. Tam bývá výběr lepší. Dobře najíst se dá v turistických restauracích (platí se v nich CUC) zvaných paladares. Za oběd nebo večeři v těchto „dolarových“ restauracích zaplatíte obvykle 10 – 20 CUC. Kubánská pesa přesto využijete u místních stánkařů anebo na trzích s ovocem a zeleninou. Ceny potraviny v obchodech jsou na velmi různé úrovni – pokud je seženete za kubánská pesa (CUP či MN), budou klidně 3 – 4x levnější než u nás. Naopak při nákupu a platbě v CUC, můžete za potraviny klidně zaplatit i 2 – 3x více než u nás. Upozornění! Na Kubu platí přísný zákaz dovozu vlastních potravin, jedinou výjimkou jsou potraviny v konzervách. 

Doprava po Kubě: Všechny společné přesuny absolvujeme luxusním pronajatým mikrobusem a 1x nás také bude čekat vnitostátní přelet (z Havany do Baracoa). Po městech budeme mezi památkami většinou chodit po svých, v případě zájmu budete mít možnost na vlastní náklady otestovat místní taxi, městský autobus, koňskou bryčku nebo cyklorikšu. Během fakultativních výletů budete mít také možnost vyzkoušet jízdu parním vlakem a též nejrůznějšími druhy člunů a lodí.

Oblíbenou hrou kubánských mužů je dominoPočet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Cena: 60.800(cena je již včetně zpáteční letenky a všech letištních poplatků)

Zvýhodněná First minute cena: 58.976 Kč (platí pouze do 21.7. 2020)

Cena zahrnuje: zpáteční letenku na Kubu včetně všech tax a poplatků, místní přelet z Havany do Baracoa, veškerou společnou dopravu po Kubě pronajatým mikrobusem, 15x ubytování v casas particulares, služby průvodce, pojištění proti úpadku CK, mapky a informační materiály. 

Cena nezahrnuje: stravování, kubánské vízum (za příplatek 1.050 Kč), jízdu parním vlakem (cca 15 USD), vstupy do památek a přírodních rezervací (asi 130 USD), spropitné pro místní řidiče mikrobusu (cca 10 USD/osobu), fakultativní výlet katamaránem na ostrov Cayo Blanco (cca 55 USD). 

Poznámka: tento zájezd v sezóně 2020 opět organizuji a budu průvodcovat ve spolupráci s partnerskou CK MUNDO. Řídí se tedy všeobecnými podmínkami této cestovní kanceláře. Tyto podmínky si můžete stáhnout jako PDF zde. Přihlásit se na tento zájezd můžete přímo na této stránce níže. 

Nevyhovuje vám termín nebo počet dnů? Pro vážné zájemce (nejlépe skupiny 9 až 17 osob) mohu připravit kratší nebo delší verzi této akce. Kdykoliv dle zájmu během celého roku. Nutno domluvit s předstihem alespoň 6 měsíců dopředu. Napište si o více informací.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

 

chcete-li si domluvit přednášku o Kubě, klikněte sem

© Milan Jána 2008 - 2021, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 12.08.2021 13:34:47