Mexiko na zakázku

Cestovatelské výpravy a expedice - Mexiko           

STŘEDNÍ A JIŽNÍ MEXIKO                               

aneb zakázková výprava do světa starých indiánských kultur

Aktuální vypsaný termín: 25.2. - 14.3. 2022                                                        18 dnůMezi pyramidami a chrámy v Palenque

Staré národy Střední Ameriky vtiskly dnešnímu Mexiku nádhernou, nepopsatelnou atmosféru, do dnešní podoby dotvářenou dramatickým a mnohdy bolestivým propojováním světa jejich potomků se západní civilizací. Seznámíme se s hlavními památkami Mayů, Aztéků, Olméků, Toltéků i Zapotéků, ale také se běžným životem dnešních Mexičanů. Navštívíme pralesy Tabasca a Yucatánu, hory i nížiny Chiapasu a náhorní planiny středního Mexika. Města nás okouzlí příjemnou atmosférou a často rozsáhlou koloniální architekturou. Zcela určitě nahlédneme pod pokličku vyhlášené mexické kuchyně. Poznáme i věci tak prozaické jako bělostné pláže i zelenavé šero tropického pralesa, třesknou hudba roztomilých hudebníků mariachi s velkými klobouky, ... chutě tequily a mezcalu snad není potřeba zmiňovat. Parádním zpestřením programu bude koupání v moři i občasné výlety turistického charakteru. Výprava není náročná fyzicky jako spíše množstvím delších přesunů a teplým klimatem. 

Předběžný program: 

Letecký přesun do CANCÚNU na poloostrově Yucatán, Přejezd z letiště na pobřeží Karibiku s neskutečně bílými písečnými plážemi. Ubytujeme se v typických cabañas mezi kokosovými palmami a kvůli aklimatizaci si zde na začátek budeme užívat parádní koupání. Návštěva mayského opevněného pobřežního města TULÚM. Kdo bude chtít, bude si moci ještě vyzkoušet fakultativní šnorchlování, nebo potápění na druhém nejdelším korálovém útesu světa.

Navštívíme také maysko-toltécké památky v CHICHÉN ITZÁ (památka UNESCO) se slavnou Kukulkanovou pyramidou a mayskou observatoří Caracol. Se zájemci vyzkoušíme koupel v posvátné jeskynní „cenotě“ a navštívíme i mayskou svatyniSoumrak nad pobřežím Pacifiku
v jeskyni BALANCANCHÉ. Prohlídka univerzitního, bílého města MÉRIDA a jeho zajímavostí. Se zájemci navštívíme také obchody, kde prodávají ty nejkvalitnější mexické hamaky.

Přesuneme se do nížinného, pralesního Chiapasu, kde navštívíme perlu mayské architektury v této oblasti – ruiny pyramid a Chrám nápisů v PALENQUE. Podnikneme také výlet do džungle k vodopádu MISOL HÁ a travertinovým kaskádám AQUA AZÚL s možností krásného koupání poblíž vodopádů. Zavítáme do státu Tabasco v oblasti MEXICKÉMU ZÁLIVU, do elegantního města Villahermosa. Zde kromě historického centra navštívíme především pralesní park LA VENTA, kde se budeme moci seznámit s unikátní kulturou Olméků a jejich tajemnými obřími sochami.

Přesun k moři. Na překrásných písečných plážích okusíme mohutnost a sílu největšího z oceánů – Pacifiku. Zde si budeme užívat slunění, koupání a procházky po útesech a zažijeme zde neopakovatelnou večerní atmosféru. Pro zájemce zorganizujeme fakultativní návštěvu chovné stanice želv v MAZUNTE nebo lodní výlet spojený s koupáním a šnorchlováním na dalších místech pobřeží TICHÉHO OCEÁNU.  

Poté navštívíme koloniální město OAXACA se stále živými tradicemi, krásnými kostely, barevnými trhy a vynikajícími kulinářskými specialitami. Město je proslavené také skvělou čokoládou a alkoholickým nápojem mezcal. Dále nás budou čekat ruiny zapotéckého města MONTE ALBAN, které se tyčí na kopcích ve výšce asi 2.000 m nad třemi údolími. Se zájemci podnikneme fakultativní výlet do hor k travertinovým kupám
a jezírkům HIERVE EL ÁQUA s možností koupání, popř. k mixtéckým vykopávkám
v městečku MITLA. Návštěva nejstaršího tisovce (stáří přes 2.000 let) na území Ameriky – „ahuehuete“ s obvodem kmene neuvěřitelných 58 m.  

Slavná Kukulcanova pyramida v Chichén ItzáNoční přejezd do MEXICO CITY, jednoho z největších měst světa. Zde jen velmi krátká prohlídka centra města: náměstí Zócalo a Prezidentský palác. Na závěr se projdeme kolem známé Pyramidy Slunce a Pyramidy Měsíce v největším předkolumbovském městě Mexika, slavném TEOTIHUACANUPřesun na letiště, odbavení a odlet zpět do Evropy. Vzhledem k časovému posunu může být přílet do ČR až 19. den zájezdu (to bude záležet na letenkách a přestupech).

Začátek programu: Cancún           Ukončení programu: Mexico City

Ubytování a stravování:

Ubytování: Většinou budeme nocovat v hotelech či penzionech ve 2 – 4 lůžkových pokojích, se sociálním zařízením přímo na pokoji. Specialitou pro Latinskou Ameriku jsou tzv. dvoulůžkové „matrimonial“ = velké postele typu letiště. Takže pokud chce např. čtyřčlenná rodina bydlet společně, je naprosto běžné, že na 4-lůžkovém pokoji budou mít 2 velké matrimonialy. Cca 3 noci také budeme přebývat v tzv. „cabañas“, což jsou romantické zastřešené chýše na břehu Karibiku, nebo v pralese, se střechou spletenou z palmového listí. Cabañas jsou vybaveny většinou jen základním nábytkem a jednoduchou postelí s moskytiérou. Sami brzy zjistíte, že i takovéto spaní má svoje kouzlo. Cabaňas mají vždy společná sociální zařízení. Celkem 4x také budeme nocovat v dálkovém luxusním autobusu při dlouhých přesunech mezi jednotlivými lokalitami, což může být pro někoho trochu náročnější.

Stravování: Do Mexika není třeba vozit žádné jídlo. Stravovat se tedy budeme buď z dokoupených zásob anebo v místních restauracích, hospůdkách, comedorech (jídelnách) či pouličních stáncích. Mexická kuchyně je velmi rozmanitá, chutná a bohatá. Je opravdu nač se těšit. Zcela jistě ochutnáme tradiční tacos, tamales nebo nejrůznější druhy placek (kukuřičné tortillas, burritos, enchiladas, quesadillas nebo tortas). K tomu pak tradiční frijoles, nejrůznější druhy masa, množství zeleniny a ovoce známého i téměř neznámého. Dále polévky a širokou škálu omáček všech možných chutí nebo velké množství sladkého pečiva. A to vše může být v kombinaci s chilles (pálivými papričkami), kterých existuje v Mexiku okolo 30 druhů. Základní potraviny bude možné dokupovat téměř každý den. V ceně zájezdu máte 2x večeři v nefalšované mexickéPouliční hudebníci mariachi hospůdce.

Doprava po Mexiku: Při delších přesunech mezi jednotlivými oblastmi budeme využívat buď velmi pohodlná a rychlá colectiva (= malé dodávky), nebo luxusní klimatizované autobusy 1. třídy, většinou s WC na palubě. Při kratších přejezdech pak budeme občas cestovat i místní dopravou, která nám skutečně přiblíží život běžných obyvatel Mexika. V některých oblastech budeme využívat camionety, občas se svezeme tuk-tukem, popř. taxíkem. Během fakultativních výletů vyzkoušíme také nejrůznější druhy člunů a lodí.

Počet účastníků: minimálně 8 osob, maximálně 14 osob

Cena: 31.490

+ od 25.000 Kč výše za zpáteční letenku z Evropy včetně tax (cena za letenku je pouze přibližná, může být o něco vyšší i nižší dle aktuální nabídky letenek)

Cena zahrnuje: vyřízení letenek, veškerou společnou dopravu po Mexiku, kompletní ubytování v hotýlcích, penzionech a cabaňas, 2x večeři v nefalšované mexické hospodě, služby průvodce, orientační mapku trasy výpravy, informační materiály. 

Cena nezahrnuje: dopravu na a z letiště (Praha, Vídeň nebo jiné velké středoevropské letiště), poplatek za registraci ESTA (cca 14 USD, platí se jen tehdy, pokud poletíme s přestupem v USA), vstupy do památek a přírodních rezervací, dopravu a vstupy v rámci fakultativních výletů (cca 200 USD), nadstandardní ubytování (např. pokud nocujeme v cabaňas, ale chcete spát v hotelu).

Upozornění: Pokud poletíme s tranzitem přes USA, musí mít účastníci vyřízenou registraci ESTA a dále biometrický pas, nebo pas s platným americkým vízem. Od 21.1. 2016 platí změněné podmínky pro cestování přes USA v rámci bezvízového styku. V praxi to znamená, že pokud občan ČR cestoval kdykoliv po 1.3. 2011 do Iráku, Sýrie, Jemenu, Lýbie, Somálska nebo Súdánu, nemůže k cestě přes USA využít tuto registraci ESTA, ale musí na Velvyslanectví USA požádat osobně o vízum. 

Podívejte se také na Všeobecné podmínky.

info © Milan Jána

Přihlásit se na výpravu

více fotografií z Mexika najdete zde

3. dílný rozhovor o cestování po Mexiku (natočený v brněnském rádiu Petrov) si můžete poslechnout tady

chcete-li si domluvit přednášku o Mexiku, klikněte sem

© Milan Jána 2008 - 2024, Tel.: +420 732 240 685, e-mail: tulaknacestach@atlas.cz
žádná část tohoto webu nesmí být stahována, kopírována, převzata ani jinak prezentována bez písemného souhlasu autora

aktualizováno: 02.05.2024 08:35:46